• 2012-10-02

Miłość Hanekego w kinach od listopada

2 listopada 2012 roku na ekrany kin polskich wejdzie, uhonorowany Złotą Palmą na festiwalu w Cannes, film Miłość w reżyserii Michaela Hanekego.

„Miłość”, reż. Michael Haneke, plakat promujący (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Miłość”, reż. Michael Haneke, plakat promujący (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Film opowiada o sile miłości, czułości i poświęceniu. Miłość trafi do polskich kin tydzień po swojej światowej premierze. Nagrodzony po raz drugi najważniejszą nagrodą festiwalu w Cannes twórca m.in. Pianistki i Białej wstążki zaprosił do współpracy przy Miłości Dhariusa Khondji, wybitnego operatora, autora zdjęć do filmów Davida Finchera, Romana Polańskiego, Wong Kar-waia czy Woody’ego Allena.

Głównymi bohaterami Miłości są Georges (Jean-Louis Trintignant) i Anne (Emmanuelle Riva), małżeństwo muzyków w podeszłym wieku. Ich córka (Isabelle Huppert) mieszka z rodziną za granicą. Pewnego dnia Anne przechodzi silny atak, w wyniku którego jej stan zdrowia dramatycznie się pogarsza. Więzy uczuciowe od tylu lat łączące parę zostają wystawione na ciężką próbę.

Michael Haneke urodził się w 1942 roku w Monachium w Niemczech. Studiował filozofię i psychologię, a ukończył wydział teatralny na Uniwersytecie Wiedeńskim. Pod koniec lat 60. rozpoczął pracę dla telewizji niemieckiej, a od 1970 roku jest niezależnym scenarzystą i reżyserem, także teatralnym. Wystawiał spektakle m.in. w teatrach w Wiedniu, Berlinie, Monachium, Stuttgarcie, Düsseldorfie, Frankfurcie i Hamburgu.

Z kolei za swoje filmy Haneke nagradzany jest od prawie ćwierć wieku. Już jego pełnometrażowy debiut Siódmy kontynent z 1989 roku zdobył nagrodę na festiwalu w Locarno, a każdy kolejny obraz przynosił mu prestiżowe wyróżnienia. Największym przełomem okazał się jednak film Funny Games, którego premiera miała miejsce na festiwalu w Cannes w 1997 roku. Bezkompromisowe dzieło zszokowało publiczność na całym świecie, a Haneke stał się jednym z najgłośniejszych współczesnych twórców kina.

Każdy jego kolejny film debiutował w Cannes: w 2000 roku Kod nieznany (otrzymał wtedy nagrodę Jury Ekumenicznego), w 2001 Pianistka (Grand Prix, nagrody za kreacje Isabelle Huppert i Benoît Magimela), w 2005 roku thriller Ukryte (nagroda za reżyserię, FIPRESCI oraz Jury Ekumenicznego), w 2009 Biała wstążka, która w końcu przyniosła Hanekemu pierwszą Złotą Palmę. Drugą otrzymał w tym roku za Miłość.

Miłość (Amour)
Reżyseria: Michael Haneke
Obsada: Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert
W kinach od 2 listopada 2012 roku

Dodaj komentarz