• 2012-10-02

Ekologiczne meble MALAFOR w CSW w Toruniu

Od października Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu zaprasza do sprawdzenia na własnej skórze funkcjonalności recyklingowych mebli autorstwa duetu polskich dizajnerów – MALAFOR.

Ekologiczne meble MALAFOR w CSW Znaki Czasu (źródło: materiały prasowe)

Ekologiczne meble MALAFOR w CSW Znaki Czasu (źródło: materiały prasowe)

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu nie ustaje w prowadzeniu działań ekologicznych i recyklingowych. W holu głównym Centrum pojawiły się nowe, unikatowe meble zaprojektowane przez duet polskich dizajnerów MALAFOR – Agatę Kulik-Pomorską oraz Pawła Pomorskiego. Wszyscy odwiedzający toruńskie CSW mogą teraz wygodnie rozsiąść się na ekologicznych meblach należących do Blow Kolekcji: Fotelach IN oraz Blow Sofie.

Blow Kolekcja to seria dmuchanych mebli z papieru. Jak twierdzą jej autorzy, pomysł narodził się, gdy projektanci zastanawiali się, jak w nowy sposób można zastosować powszechnie znane materiały. W tym przypadku zmieniona została standardowa funkcja papieru: w Blow Kolekcji papier służy do siedzenia. Jednak nie jest to jedyna funkcja mebli – można również zapisywać na nich swoje myśli czy pomysły, które przyjdą nam do głowy. Meble należące do Blow Kolekcji są również ekologiczne, z kilku powodów. Po pierwsze, łatwo się je składa. Aby ich używać, wystarczy nadmuchać worki. Po drugie, bez powietrza wszystkie ich elementy są płaskie, dlatego są wygodne i niedrogie w transporcie. Dodatkowo wykonane są z papieru ze 100% recyklingu. Jeśli się zabrudzą, nie trzeba pozbywać się całych mebli. Wystarczy w bardzo łatwy i tani sposób wymienić pokrycie na nowe.

Autorzy w 2012 roku zostali uhonorowani prestiżową międzynarodową nagrodą Red Dot Award, przyznawaną dla innowacyjnych projektów. W swojej pracy dążą do tego, by zachować równowagę pomiędzy funkcjonalnością tworzonych przez nich przedmiotów oraz koncepcją i wizerunkiem. W poszukiwaniu nowych rozwiązań często starają się znajdować nowe zastosowanie dla powszechnie znanych materiałów, co widać w pracy nad Blow Sofą. Większość projektów duetu MALAFOR jest przyjaznych środowisku oraz łatwych do złożenia.

MALAFOR to skrót od Małe labolatorium formy. Studio zaczęło prężnie funkcjonować w 2004 roku. Jego autorzy, czyli Agata Kulik-Pomorska oraz Paweł Pomorski, są absolwentami Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. MALAFOR jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów i nagród, takich jak Red Dot Award 2012 za Blow Sofę oraz IF Design Award 2012 za Activ Basket. Artystyczny duet spotkać można na znaczących wystawach projektowych, takich jak 2001 Unpolished 6 Salone del Mobile w Mediolanie, albo w Polskim Pawilonie na EXPO 2010 w Szanghaju.

Blow Kolekcja 
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Toruń

Dodaj komentarz