• 2012-10-02

Lettra – Kraków 2012 w Bibliotece Jagiellońskiej

W Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie kończy się wystawa Lettra – Kraków 2012 / znak i litera. Kuratorem ekspozycji jest Teresa B. Frodyma.

Kempen Rene, „Call 03” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kempen Rene, „Call 03” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Lettra – Kraków 2012 / znak i litera, umieszczona w programie MTG – Kraków 2012, odbywa się w przestrzeniach Biblioteki Jagiellońskiej. Eksponowane na niej są grafiki i książki artystyczne autorstwa 52 artystów, których liczba odpowiada ilości znaków w alfabecie łacińskim. Inspiracją dla artystów biorących udział w wystawie jest właśnie litera lub znak.

Założeniem jest pokazanie szerokich możliwości ich wykorzystania, specyfiki podejścia do tematu w zależności od reprezentowanego kręgu kulturowego. Aranżacja ekspozycji podporządkowana jest literze i znakowi. W trakcie trwania wystawy planowane są spotkania z grafikami, typografami, dystrybutorami papieru, poligrafami, bibliofilami.

Dla wielu artystów litera jest sprowadzona do linii rysującej obraz; wykorzystują oni dukt pisma, zagęszczanie linii, ich zanikanie. Litera jest tu maleńkim znaczkiem, ale również multiplikowana może być elementem zapełniającym obraz graficzny, w naturalny sposób w niego wtopionym.

Książka artystyczna – książka totalna, liberatura… książka jako dzieło twórcy, absorbująca wszelkie awangardowe nurty współczesnej sztuki i literatury, szczególnie poezji, książka eksperymentująca – tworzy wyższą jakość i wartość, bo łączy w sobie wszystkie elementy stanowiące jej integralną całość: formę, teksty, grafikę i obrazy. Tak jak w grafice artystycznej każdy egzemplarz książki jest oryginałem, jest sygnowany i numerowany (fragmenty wstępu Lettra 2006).

Lettra – Kraków 2012 / znak i litera
Wernisaż: 13 września 2012 roku, godz. 16.00
Wystawa potrwa 10 października 2012 roku
Biblioteka Jagiellońska
ul. Oleandry 3
Kraków

Kurator: Teresa B. Frodyma

Dodaj komentarz