Wystawa Samozapłon – wernisaż

5 października o godzinie 17.00 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej odbędzie się wernisaż 7. Wystawy Kuratorskiej Bielskiej Jesieni pt. Samozapłon. Kuratorem wystawy jest Michał Suchora.

Agnieszka Brzeżańska, „Occultatio”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Brzeżańska, „Occultatio”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tuż przed wernisażem, o godzinie 16.00, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie – gości oprowadzać będzie Michał Suchora.

Podczas otwarcia wystawy Anna Baumgart opowie o swoim projekcie – filmie Zdobywcy słońca, natomiast po wernisażu wystąpi Dominika Olszowy z koncertem DJ Dompol i wariacje na jedną rękę. Muzyka połączona będzie z autorskimi wizualizacjami artystki.

Samozapłon jest próbą spojrzenia na sztukę przez pryzmat artysty, a nie nadbudowanej nad sztuką teorii. Zaprosiłem do udziału w wystawie 12 twórców z różnych środowisk, pokoleń, reprezentujących skrajnie odmienne estetyki, ponieważ moim zamiarem było pokazać nie tyle zamkniętą, spójną narrację, co kalejdoskopowy charakter polskiego malarstwa początku XXI wieku. Zobaczymy więc nie tylko tradycyjnie pojęte, dwuwymiarowe obrazy, ale także obiekty, fotografie i wideo. Ciekawym uzupełnieniem projektu o malarstwie będzie film Anny Baumgart pt. Zdobywcy słońca jako mock documentary

– mówi Michał Suchora o wystawie Samozapłon w Galerii Bielskiej BWA.

W ocenie Agaty Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, autor koncepcji, uznając brak punktu odniesienia dla współczesnej sztuki, wybrał do wystawy kilka postaw artystycznych, które przez swą odmienność i nieortodoksyjność w podejściu do tworzywa stają się ciekawym spojrzeniem na żywotność najstarszego medium, jakim jest malarstwo.

W wystawie uczestniczą artyści: Adam Adach, Anna Baumgart, Agnieszka Brzeżańska, Jarosław Fliciński, Joanna Janiak i Piotr C. Kowalski, Justyna Kisielewska, Tomasz Kowalski, Marzena Nowak, Katarzyna Przezwańska, Zbigniew Rogalski i Małgorzata Szymankiewicz.

Koncepcja Michała Suchory okazała się najciekawsza w tegorocznym konkursie dla kuratorów ogłaszanym przez Galerię Bielską BWA na przemian z konkursem dla malarzy – Biennale Malarstwa Bielska Jesień – i będzie prezentowana w październiku i listopadzie 2012 roku jako 7. Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni. Celem konkursu jest realizacja wystawy ukazującej najistotniejsze zjawiska i tendencje w polskim malarstwie współczesnym.

Tomasz Kowalski, „Bez tytułu (Sklep)”, 2012, olej, akryl, płótno, 120 x 95cm, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Kowalski, „Bez tytułu (Sklep)”, 2012, olej, akryl, płótno, 120 x 95cm, (źródło: materiały prasowe organizatora)

W poprzednich edycjach konkursu kuratorskiego prezentowane były wystawy według koncepcji kuratorów: Bożeny Czubak, Adama Szymczyka, duetu ex-girls: Magdaleny Ujmy i Joanny Zielińskiej, Jarosława Lubiaka i Kamila Kuskowskiego oraz Agnieszki Żechowskiej (poza konkursem wystawę kuratorską w 2010 roku przygotowała Agata Smalcerz).

Michał Suchora urodził się w 1984 roku w Poznaniu. Studiował historię sztuki i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem tekstów do katalogów wystaw (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Temporary Gallery w Kolonii) oraz pism i portali o sztuce. Obecnie, wraz z Justyną Kowalską i Tomaszem Platą, prowadzi prywatną galerię BWA Warszawa.

Wystawie towarzyszy katalog pod redakcją Michała Suchory w polskiej i angielskiej wersji językowej (wydawca: Galeria Bielska BWA).

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Samozapłon - 7. Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni
Kurator: Michał Suchora
Od 6 października do 18 listopada 2012 roku
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz