• 2012-09-29

Miasto Movie w Lublinie

Od 3 do 31 października, w każdą środę, w Warsztatach Kultury w Lublinie będą się odbywać projekcje filmów w cyklu Miasto Movie.

„Lisbon story” Wima Wendersa w cyklu Miasto Movie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lisbon story” Wima Wendersa w cyklu Miasto Movie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Warsztatach Kultury odbędzie się cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.

Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszyć będą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Miasto – marzenie to pierwsza seria pokazów, którą rozpoczyna się w październiku. Miasto występuje tu jako bohater lub jeden z bohaterów opowieści filmowej, a portret miasta często prezentowany jest nieco onirycznie, przez pryzmat wyobraźni i emocji reżysera.

Program na październik:

  • 3 października, godz. 19.00 – Lisbon Story – reż. Wim Wenders, 100’
  • 10 października, godz. 19.00 – Hawana, miasto utracone – reż. Andy Garcia, 143’
  •  17 października, godz. 19.00 – Mapa dźwięków Tokio – reż. Isabel Coixet, 109’
  • 31 października, godz. 19.00 – Noc na ziemi – reż. Jim Jarmusch, 129’

W programie zostaną wyświetlone filmy starające się ukazać (czasem z sentymentem i nostalgią) unikalny, właściwy danemu miastu klimat, atmosferę czy nastroje panujące w nim. W Warsztatach Kultury będzie można zobaczyć dzieła, w których autorzy wykorzystali architekturę danego miasta, umieszczając w niej swoje historie.

 

Miasto Movie: Miasto – marzenie
3, 10, 17, 31 października 2012 r., godz. 19.00
Warsztaty Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Lublin

 

Dodaj komentarz