• 2012-09-28

Stanisław Brach – ostatnie dni wystawy

Do 30 września w BWA – Galerii Miejskiej w Tarnowie można oglądać wystawę Stanisława Bracha Przestrzenie – rzeźba i obraz ceramiczny. Eksponowane prace pochodzą z lat 2005-2012.

Stanisław Brach, „Klatka” z cyklu „Przestrzenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Brach, „Klatka” z cyklu „Przestrzenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Brach to przede wszystkim wrażliwe oko rzeźbiarza patrzącego na świat poprzez analizę wycinków przestrzeni trójwymiarowej, szukające wzajemnych relacji między wypornością a proporcją, konstruowaniem idealnych zależności pomiędzy materią a otaczającą ją przestrzenią. Prace rzeźbiarskie Bracha w okresie kilkunastu ostatnich lat przeszły daleko idąca metamorfozę formalną i można powiedzieć, że występują tutaj dwa wyraźne nurty, jeden z nich nawiązujący bezpośrednio do klasycznego pojmowania formy rzeźbiarskiej jako zwartego monolitu a drugi to eksperymenty z ażurem.

Monolity Bracha to przeważnie wariacje na temat postaci ludzkiej a dokładniej korpusu i głowy. Postaci są groźne, niepokojące, pozbawione cech indywidualnych, wszystkie z głowami gwałtownie pochylonymi, nie do końca wiadomo czy to gest rozpaczy, bezsilności a może chwila odpoczynku i wytchnienia po heroicznym wysiłku, właściwie tylko tytuły kompozycji podpowiadają nam w którym kierunku mamy skierować swoją wyobraźnię. Rzeźby te poprzez swoją unifikację są dla mnie portretem symbolicznego Everymana przemawiającego do odczuć uniwersalnego odbiorcy, nastawionego na emocjonalny a nie analityczny kontakt z dziełem sztuki.

Piotr Kukla (fragment tekstu z katalogu wystawy)

Stanisław Brach (ur. 1972 w Gorlicach) jest absolwentem Technikum Ceramicznego w Łysej Górze oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego, 2000). W 2008 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Od 2010 roku adiunkt na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Pracownia Ceramiki. W latach 2002-2005 oraz 2009-2010 prowadził zajęcia dydaktyczne w dziedzinie rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uprawia rzeźbę, ceramikę artystyczną i rysunek.

Stanisław Brach, Przestrzenie – rzeźba i obraz ceramiczny
Wernisaż: 6 września 2012 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 września 2012 roku
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska
Tarnów

Dodaj komentarz