• 2012-09-28

Poranek po czesku, ale z tłumaczeniem! w Centrum Sztuki WRO

30 września Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu zaprasza na Poranek po czesku, ale z tłumaczeniem! – pokaz czeskiej animacji w ramach cyklu Niedzielne Poranki Filmowe.

Poranek po czesku, ale z tłumaczeniem! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poranek po czesku, ale z tłumaczeniem! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Animacja czeska to wśród wszystkich innych poniekąd specjalność WRO i cyklu Poranków Filmowych. Od lat, w ścisłej współpracy z najlepszymi studiami, niedzielne projekcje zapoznają publiczność z najciekawszymi dokonaniami wybitnych animatorów – naszych południowych sąsiadów.

Odnalezione w archiwach tytuły, znane przed laty i teraz przypominane serie zachwycają kunsztem, pomysłowością i wyjątkowym humorem. Tak znane nazwiska, jak Jiří Trnka, Břetislav Pojar, Božena Možísová, Zdeněk Miler czy Jiří Barta, zapewniają bogactwo technik, form i tematów, a oglądanie ich filmów to czysta radość dla publiczności w każdym wieku.

Podczas najbliższego Poranka będzie można zobaczyć, dokonany z dużą przyjemnością, wybór czeskich filmów, doskonale obrazujących charakterystykę tej nie dającej się z niczym pomylić szkoły animacji.

Program pokazu:

  • Jak szli spać, reż. Břetislav Pojar, Miroslav Štěpánek – ppowieść o dwu niedźwiadkach, które uwielbiają wspólne zabawy. Nagle uświadamiają sobie, że przyszedł już czas na sen zimowy. Czy będą mogły liczyć na pomoc pingwinów?
  • Świerszcz i bombardon, reż. Zdeněk Miler – opowieść o tym, jak można nauczyć trzmiela, by grał czyste dźwięki na swym ukochanym instrumencie dętym.
  • Dorotka i czarownica, reż. Božena Možíšová – papuga Koko, najlepszy przyjaciel Dorotki, próbuje nakłonić ją do zdrowej diety. Dziewczynka jednak woli jeść cukierki, co motywuje ją do złożenia wizyty pewnej nieprzyjemnej pani…
  • Opowieść o kataryniarzu, reż. Josef Kluge – historia magicznej katarynki wujka Babačka.
  • Świerszcz i maszyna, reż. Zdeněk Miler – dzięki opowieści o mądrym świerszczu dowiemy się, czy jeże rzeczywiście potrzebują specjalnych samochodów do przewożenia owoców. a może to tylko ich lenistwo?
  • Świerszcz i pająk, reż. Zdeněk Miler – czy skrzypce mogą okazać się skuteczną bronią w walce z okrutnym pająkiem?
  • Kolorowanki, reż. Boris Baromykin – dzieci ożywiają świat za pomocą kolorowych farb. Czy uda im się umknąć przed czterema strażnikami szarości?

Niedzielne Poranki Filmowe – prezentacje filmów animowanych w cyklu Przedszkole Mediów
Edycja Jesień 2012
9 września – 9 grudnia 2012 r., godz. 12.30

Poranek po czesku, ale z tłumaczeniem!
30 września 2012 r., godz. 12.30
Centrum Sztuki WRO
Wrocław

Dodaj komentarz