• 2012-09-28

Sztuka obiecana: Kręgi Wschodniej II

28 września w Łodzi rozpocznie się kolejna część międzynarodowego projektu artystycznego Sztuka Obiecana zatytułowana  Kręgi Wschodniej II.

Zaproszenie na wystawę „Kręgi Wschodniej II" w ramach projektu „Sztuka obiecana" (źródło: materiały prasowe)

Zaproszenie na wystawę „Kręgi Wschodniej II" w ramach projektu „Sztuka obiecana" (źródło: materiały prasowe)

W prywatnym mieszkaniu, na pierwszym piętrze przy ulicy Wschodniej 29, znajduje się galeria. W miejscu, w którym najbardziej reprezentacyjną część zajmuje przestrzeń wystawiennicza, prowadzącym galerię zostaje niewiele miejsca do życia. Ta wystawa jest o tym czego nie ma i o poświęceniu prowadzących galerię.

Kręgi Wschodniej II to cykl trzech wystaw i działań artystycznych w Galerii Wschodniej, będących kontynuacją wydarzenia pod tą samą nazwą z 1991 roku, które miało miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W ramach cyklu zaprezentowane zostaną projekty trójki polskich artystów (Marcin Polak, Karolina Breguła, Anna Adamczyk) odnoszące się do przestrzeni galerii i jej historii. Projekt Marcina Polaka w Galerii Wschodniej jest częścią tegorocznego Festiwalu Designu w Łodzi.

Organizatorzy zapraszają do udziału w spotkaniach towarzyszących wystawie:

  • 13 października, godz. 19.00 – historia Galerii Wschodniej, pokaz najciekawszych dokumentacji
  • 20 października, godz. 19.00 – Galeria Wschodnia – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość – dyskusja. Prowadzenie Tomasz Załuski

Projekt Sztuka Obiecana, Łódź 2012 to międzynarodowy, interdyscyplinarny projekt artystyczny stanowi cykl wydarzeń, odbywających się w okresie od września do grudnia 2012. W swoim założeniu sięga do najciekawszych zjawisk, powołanych przez łódzkie środowisko twórców, odwołujących się tradycji awangardy i późniejszego ruchu progresywnego (Konstrukcja w Procesie, Kultura Zrzuty, Forum Galerii Niezależnych, Łódź Biennale). Poszczególne elementy projektu będą realizowane przy udziale lokalnych społeczności i odnoszą się do kulturowej tradycji Łodzi. Każdy z etapów realizacji programu wyznacza autorska idea, autonomiczna wobec innych lecz jednocześnie wspóltworząca zbiorowy proces tworzenia i determinująca aktywność środowiska artystycznego. Nie chodzi przy tym o typowe cele konfrontacyjne wyznaczane dla wielkich imprez takich jak formuła biennale czy festiwalu, a bardziej o wspólnotowe działanie, kreujące unikalne cele artystyczne i obrazujące społeczne zaangażowanie współczesnej sztuki. Wypracowany przez dziesięciolecia międzynarodowej aktywności łódzkich artystów model partnerskiego, progresywnego działania, opartego o stworzoną sieć twórczych powiązań, determinuje charakter tego przedsięwzięcia i jego oddziaływania na społeczność tym procesom towarzyszącą.

Kręgi Wschodniej II
od 28 września do 22 października 2012 roku
od 27 października do 15 listopada 2012 roku
od 17 listopada do 9 grudnia 2012 roku
Galeria Wschodnia w Łodzi
Wschodnia 29
Łódź

Dodaj komentarz