• 2012-09-28

Kino Bałtyk w Warszawie

Od 21 września do 7 października w Soho Factory w Warszawie codziennie odbywają się pokazy Kina Bałtyk – pierwszego na świecie kina zaprojektowanego w łóżkach.

Kino Bałtyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kino Bałtyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokazy w leżących lożach miały swoją premierę podczas sierpniowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Poznaniu w samym sercu miasta, przed budynkiem Concordia Design – centrum innowacji, designu i kreatywności. Dyrektorem artystycznym Festiwalu Transatlantyk jest kompozytor i zdobywca Oskara Jan A.P. Kaczmarek. W kinie łóżkowych widzowie mają do dyspozycji własne 4m2 z własnym projektorem, ekranem i dźwiękiem. Można zaprosić partnera lub grupę przyjaciół i uczestniczyć w komfortowo zaaranżowanym intymnym seansie będąc jednocześnie na zbiorowym pokazie kina.

Na widzów podczas Gdynia Design Days w Soho Factory czekają pokazy non stop cinema czyli codziennie od 21 września do 7 października w godz. 11.00-19.00, wchodząc do hali 50 można wziąć udział w seansie filmowym. W programie: dokumenty społeczne i artystyczne, etiudy studenckie I filmy fabularne z repertuaru Festiwalu Filmowego Transatlantyk. Współpomysłodawcą i autorem aranżacji kina plenerowego Bałtyk jest firma Meble Vox.

Dokumenty:

  • Wielka Ucieczka, reżyseria Damian Nenow (Platige Image), 6 min – Film stanowił obraz do którego muzykę tworzyli młodzi kompozytorzy w ramach finału konkursu muzyki filmowej Film Music Competition realizowanego w ramch programu muzycznego tegorocznego festiwalu Transatlantyk
  •  Pięćdziesiąt osób  jedno pytanie, reż. Kamil Krolak, Irlandia 2012, 11 min. – Jedno miasto, pięćdziesiąt różnych osób, jedno trudne pytanie… Krótki film który połączył ludzi z różnych części świata… Jego wpływ na publiczność, oddzew w mediach jaki otrzymuje w różnych krajach oraz popularność na całym świecie – są niepowtarzalne.
  • Czym jest muzyka filmowa?, reż. Adam Trzopek, produkcja: Festiwal Transatlantyk, 28 min – Film powstał podczas festiwalu Transatlantyk i jest dokumentalną opowieścią o procesie powstawania muzyki filmowej i jej twórcach.
  • Filmy Studentów School of Form specjalizacji Communication Design – Storytelling – Sześć krótkometrażowych produkcji autorstwa studentów School of Form to efekt zajęć na temat Storytellingu prowadzonych przez Monikę Górską. Studenci realizując krótkie formy filmowe poznawali strukturę i język filmowego opowiadania słowem, obrazem i dźwiękiem.

Filmy fabularne:

  • Tej nocy będziesz mój, reż. David Mackenzie, Wielka Brytania 2011, 100 min. – Co się stanie, jeśli na 24 godziny zostaniesz nierozerwalnie związany z drugim człowiekiem? To właśnie przydarza się Adamowi (Luke Treadaway) i Morello (Natalia Tena). Oboje są muzykami – on gra elektro pop w duecie ze swoim kumplem Tyko; ona jest liderką punkowego zespołu The Dirty Pinks. Czekając na występ, wdają się w głupią sprzeczkę, którą słyszy przechodzący obok kaznodzieja. W imię miłości skuwa ich ze sobą kajdankami, po czym znika z kluczem. Początkowa frustracja bohaterów z czasem zamienia się w niechętną akceptację, a stąd już tylko krok do prawdziwego uczucia… Ta rockandrollowa komedia romantyczna, umiejscowiona i nakręcona w czasie festiwalu T in the Park w Szkocji, jest wybuchową mieszanką nieprzyzwoitego języka, żądzy, błota i głośnej muzyki. Film świetnie oddaje ducha muzycznych festiwali i dużych koncertów.
  • Happy, reż. Roco Belic, USA 2011, 72 min – Szczęścia nie dają pieniądze, uroda ani zawodowy sukces – na to reżyser filmu ma argumenty nie do przebicia. Przybliża badania dowodzące, że zakupy nie uszczęśliwiają, a co najwyżej spełniają chwilową zachciankę i choć nasze materialne posiadanie w ostatnich czterdziestu latach poważnie wzrosło, nasze samopoczucie nawet nie drgnęło. Opowiada historię pięknej kobiety, która przed tragicznym wypadkiem zniekształcającym jej twarz była dalece mniej radosna i uśmiechnięta niż po nim. Zagląda do krajów dynamicznie rozwijających się, aby na przykładzie pracoholików umierających ze zmęczenia i przepracowania udowodnić, że nie tędy wiedzie droga do szczęścia. Gdzie zatem ruszyć, aby je znaleźć?

Kino Bałtyk, repertuar Festiwalu Filmowego Transatlantyk
21 września – 7 października 2012 r., godz. 11.00-19.00
Soho Factory
Warszawa

Dodaj komentarz