• 2012-09-27

Zostań ze mną od października na ekranach kin

26 października odbędzie się polska premiera Zostań ze mną – filmu Iry Sachsa nagrodzonego Wielką Nagrodą Jury w Sundance.

„Zostań ze mną”, reż. Ira Sachs, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Zostań ze mną”, reż. Ira Sachs, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Zostań ze mną to pełna emocji i seksualnego napięcia opowieść o zmaganiach dwóch mieszkańców Nowego Jorku z miłością, przyjaźnią i uzależnieniem.

Nowojorskie środowisko artystyczne w latach 80. Twórca filmów dokumentalnych Erik (znany z Braterstwa, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Thure Lindhardt) i prawnik Paul (Zachary Booth, znany z prezentowanego w zeszłym roku w Wenecji Czarnego konia) umawiają się na przygodne spotkanie, z którego rodzi się prawdziwe uczucie. Na początku wszystko układa się świetnie, powoli jednak pojawiają się pierwsze rysy. W ich prawie dziesięcioletnim związku pełnym wzlotów, upadków i toksycznych relacji, Erik próbuje określać własne granice i walczyć o swoją godność, by pozostać w zgodzie ze sobą.

„Zostań ze mną”, reż. Ira Sachs (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Zostań ze mną”, reż. Ira Sachs (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Sundance (oficjalna selekcja). Na tegorocznym Berlinale film zdobył nagrodę Teddy. Reżyser i autor scenariusza Ira Sachs jest jednym z najwyżej cenionych twórców amerykańskiego kina niezależnego. Nie ukrywa, że fabuła filmu w dużej mierze oparta została na jego własnych przeżyciach.

Autorem znakomitych zdjęć – zmysłowych, bazujących na ciepłym, intymnym oświetleniu – jest nominowany do Oscara Thimios Bakatakis, operator słynnych greckich filmów Kieł i Attenberg.

Ira Sachs jest nowojorskim scenarzystą i reżyserem. Jest autorem takich filmów jak: Życie małżeńskie (2007), The Delta (1997) i Forty Shades of Blue – wyróżniony Główną Nagrodą Jury Festiwalu Filmowego Sundance w 2005 roku. Jego poprzednie dzieło Last Address – film krótkometrażowy upamiętniający grupę nowojorskich artystów zmarłych na AIDS, został włączony do kolekcji stałych Muzeum Sztuki Amerykańskiej Whitney oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA). Był także prezentowany na Biennale w Wenecji w 2011 r. Sachs wykłada na wydziale filmowym Uniwersytetu Nowojorskiego i należy do kolonii artystycznych MacDowell Colony oraz Yaddo.

Zostań ze mną (Keep the lights on)
Scenariusz i reżyseria: Ira Sachs
Obsada: Thure Lindhardt, Zachary Booth, Julianne Nicholson
W kinach od 26 października 2012 r.

Dodaj komentarz