• 2012-09-27

Krótki metraż z Francji w Lublinie

3 października w Sali Widowiskowej Warsztatów Kultury w Lublinie w ramach cyklu World Shorts odbędzie się pokaz najciekawszych krótkometrażowych produkcji z Francji.

„The Little Dragon”, reż. Bruno Collet (źródło: materiały prasowe organizatora)

„The Little Dragon”, reż. Bruno Collet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jesienią 2012 World Shorts wraca z zestawem najciekawszych krótkometrażowych produkcji z Francji. 92-minutowy program przygotowany we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie, składać będzie się z sześciu intrygujących, współczesnych francuskich obrazów, które docenione zostały na wielu znaczących międzynarodowych festiwalach, takich jak: Cannes, Sundance czy London Film Festival. Złożona z animacji i filmów aktorskich kompilacja to godny następca, wyjątkowo gorąco przyjętych przez polską publiczność programów z cyklu Magic Paris.

Fundacja Ad Arte, organizator cyklu World Shorts, od lat proponuje polskim widzom to, co najlepsze w światowym krótkim metrażu. World Shorts to autorski projekt, który w kolejnych swoich odsłonach przybliża najciekawsze krótkie filmy z różnych krajów. Dotychczas pokazywaliśmy już m.in. produkcje z Danii, Grecji, Islandii, Portugalii i Szwecji. Każdorazowo, program dobierany jest tak, aby jak najpełniej pokazać specyfikę wybranej kultury, towarzyszącego jej społecznego krajobrazu oraz temperamentu mieszkańców danego kraju.

Program World Shorts Francja:

  • The Little Dragon, reż. Bruno Collet (animacja, 9′) – 35 lat po śmierci Bruce’a Lee jego dusza odrodziła się w lalkowej podobiźnie. Pewna siebie, gumowa zabawka postanawia zawojować świat. Film był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach (m.in. Sundance i London Film Festival).
  • In Our Blood, reż. Guillaume Senez (dramat, 16′) – 17-letni Lionel pochodzi ze zwyczajnej, średnio zamożnej francuskiej rodziny. Na zewnątrz wszystko wydaje się w porządku, ale za ścianami domu Lionel jest bity przez ojca. Tymczasem już niedługo sam zostanie tatą. Będzie musiał podjąć decyzję. Opuścić dom i skazać swojego młodszego brata na łaskę brutalnego ojca, czy też zostawić swoje własne dziecko bez rodzicielskiej opieki?`
    Zwycięzca festiwalu w Odense.
  • The wounded knee and the standing man, reż. Yann Chayia (dramat, 16′) – Pewnego ranka 14-letni Jonas znajduje swoją matkę martwą w łóżku. Wyrusza więc w podróż, aby odnaleźć ojca, z którym nie miał kontaktu od lat. Zarówno spotkanie, jak i przekazanie wieści o śmierci matki nie będą dla niego łatwe… Film pokazywany m.in. na festiwalach w Cannes i Clermont-Ferrand, doceniony przez międzynarodowe jury festiwalu w Cork.
  • Madagaskar, reż. Bastien Dubois (animacja, 10′) – Animowany dziennik z wyprawy europejskiego podróżnika, odkrywającego malgaską kulturę, m.in. rytuał Famadihana. Kolejne strony zapisków ożywają na naszych oczach, gdy zgłębiamy nieznane zwyczaje tubylców.
  • Media plan, reż. Bernard Tanguy (dramat , 18′) – Peter został właśnie zatrudniony w wydziale telekomunikacyjnym wielkiej korporacji. Krok po kroku odkrywa egzotyczny świat wielkich potentatów…
  • It’s free for girls, reż. Marie Amachoukeil, Claire Burger (dramat , 23′) – Za kilka dni Laetita będzie miała końcowy egzamin w zawodowej szkole fryzjerskiej. Wraz z najlepszą przyjaciółką Yeliz od dawna marzyły o założeniu salonu fryzjerskiego. Dzień przed egzaminem postanawiają pójść na imprezę…

World Shorts Francja
3 października 2012 r., godz. 18.00
Sala Widowiskowa Warsztatów Kultury
Lublin

Dodaj komentarz