• 2012-09-27

Postmodernizm jest prawie w porządku – dyskusja

1 października o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się dyskusja pt. Postmodernizm jest prawie w porządku.

„Postmodernizm jest prawie w porządku. Polska architektura po socjalistycznej globalizacji” (źródło: materiały prasowe)

„Postmodernizm jest prawie w porządku. Polska architektura po socjalistycznej globalizacji” (źródło: materiały prasowe)

Przyczynkiem do dyskusji będzie książka Postmodernizm jest prawie w porządku. Polska architektura po socjalistycznej globalizacji, która dokumentuje eksport architektury i urbanistyki z Polski Ludowej do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w ostatnich dekadach zimnej wojny oraz pokazuje wpływ tego doświadczenia na produkcję miejskiej przestrzeni w Polsce. Doświadczenie pracy w Algierii, Iraku, Kuwejcie, Libii, Syrii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich w latach 70. i 80. przygotowało wielu polskich architektów do praktyki projektowej po socjalizmie.

Równie ważne jak znajomość zaawansowanych technologii, złożonych programów funkcjonalnych i programów komputerowych, było poznanie postmodernizmu jako dominującego nurtu w praktyce i dyskursie architektonicznym. Trzydzieści lat po tym jak Robert Venturi sugerował, że amerykańska Main Street z jej sklepami i reklamami jest prawie w porządku, postmodernistyczna fascynacja tradycyjnym pojęciem miejskości i kulturą konsumpcyjną znalazła uznanie przedsiębiorców i znacznej części opinii publicznej w Polsce po socjalizmie.

W dyskusji udział wezmą: Piotr Bujas, Alicja Gzowska, Aleksandra Kędziorek, Łukasz Stanek.
Prowadzenie: Tomasz Fudala

Postmodernizm jest prawie w porządku – dyskusja
1 października 2012 r., godz. 19.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa

Dodaj komentarz