• 2012-09-27

Oriana Fallaci Kapelusz cały w czereśniach

Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się ostatnia, wydana pośmiertnie książka Oriany Fallaci zatytułowana Kapelusz cały w czereśniach.

Oriana Fallaci „Kapelusz cały w czereśniach”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Oriana Fallaci „Kapelusz cały w czereśniach”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W szesnastowiecznej skrzyni swojej przodkini, heretyczki Ildebrandy, spalonej przez Inkwizycję, Oriana Fallaci jako dziecko znalazła m.in. elementarz z XVIII wieku, list prawujka, który został wcielony do armii napoleońskiej i zginął w Rosji, czterosoldową monetę wybitą przez Państwo Kościelne, lutnię bez strun i stary zegar. Skrzynia spłonęła podczas bombardowania Florencji w 1944 roku, lecz pamięć o niezwykłych rodzinnych pamiątkach i opowieści rodziców przetrwały, by kilka dekad później zainspirować poważnie już chorą Orianę do opisania ponad stu lat pełnej pasji i namiętności historii swojego rodu.

Kapelusz cały w czereśniach jest ostatnią, wydaną już pośmiertnie, książką Oriany Fallaci, jednej z najważniejszych i najodważniejszych publicystek XX wieku. Praca nad tą wielopokoleniową sagą (50 bohaterów, 5 pokoleń) i jednocześnie autobiografią zajęła pisarce 10 lat. Poszukiwania w archiwach, księgach metrykalnych, spisach katastralnych, wszelkiego rodzaju rejestrach oraz drobiazgowe lektury z historii wielu dziedzin pozwoliły jej stworzyć powieść, która daje się czytać także jako porywająca historia mody, obyczaju, medycyny, sztuki, kuchni, a nawet rolnictwa i botaniki kilku epok.

Ta historia bierze swój początek w malutkiej wiosce Panzano, położonej na malowniczych wzgórzach nieopodal Florencji. W 1773 roku Carlo Fallaci, dwudziestoletni syn najemnego rolnika szykuje się do wyruszenia do Wirginii, by tam sadzić oliwki i winorośl. Pomysł nie byle kogo, bo samego Thomasa Jeffersona. Przekorny los jednak zechce inaczej i Carlo zostanie w domu, a dzięki temu historia potoczy się, jak się potoczyła: Caterina, rogata dusza, pewnego dnia założy przyozdobiony pięknie czereśniami kapelusz i poślubi tego, kto nauczy ją czytać i pisać; żeglarz Francesco krwawo pomści śmierć ojca porwanego przez algierskich piratów; Stanisław zginie w powstaniu krakowskim w 1846 roku; Antonio nie zostanie księdzem gdyż zakocha się w Anastasii, lecz ostatecznie poślubi jej córkę; rzeźbiarz Giobatta weźmie udział w krwawych bitwach pod Curtatone i pod Montanarą; nieprawa córka hiszpańskiego granda w straszliwym sztormie straci aż czterech synów, a młodziutka baletnica po urodzeniu nieślubnego dziecka ucieknie z Włoch i w San Francisco poprowadzi dom publiczny… I dzięki wszystkim tym splotom okoliczności pewnego dnia na świat przyjdzie Oriana Fallaci. Lecz zanim to się stanie, na ponad ośmiuset stronach tej powieści z zapartych tchem czytelnicy śledzić będą niesamowite i burzliwe dzieje jej przodków oraz równie burzliwą historię Włoch czasów Napoleona, Garibaldiego, Wiktora Emanuela II.

Oriana Fallaci (1929 – 2006) – włoska dziennikarka i pisarka, jedna z najbardziej znanych dziennikarek XX wieku. Wsławiła się wywiadami przeprowadzonymi z największymi politykami świata – ponoć nikt, poproszony przez Włoszkę o rozmowę, nie odmówił. Rozmawiała m.in. z Jaserem Arafatem, ajatollahem Chomeinim, Muammarem Kaddafim, Indirą Gandhi, Henrym Kissingerem, z Willym Brandtem, Gołdą Meir, Lechem Wałęsą. Do historii dziennikarstwa przeszedł jej wywiad z Chomeinim, który zrobiła tuż po wybuchu rewolucji islamskiej w Iranie.

Oriana Fallaci Kapelusz cały w czereśniach
Data wydania: wrzesień 2012 roku
Przekład: Jarosław Mikołajewski, Monika Woźniak
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz