• 2012-09-27

Jerry Schatzberg gościem 3. American Film Festival

Jerry Schatzberg, autor legendarnego Stracha na wróble, będzie gościem i bohaterem retrospektywy podczas 3. American Film Festival, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach od 13 do 18 listopada.

Al Pacino, Gene Hackman i Jerry Schatzberg na planie „Stracha na wróble” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Al Pacino, Gene Hackman i Jerry Schatzberg na planie „Stracha na wróble” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Schatzberg był jednym z ważniejszych twórców kina okresu kontestacji, krytykującego amerykańską rzeczywistość i burzącą mit amerykańskiego snu. Zadebiutował dramatem Puzzle of a Downfall Child z nominowaną do Złotego Globu Faye Dunaway (swoją późniejszą żoną). Następny film to kontrowersyjni Narkomani (The Panic in Needle Park)Requiem dla snu z czasów rządów Nixona, adaptacja głośnej książki Jamesa Millsa, jeden z pierwszych filmów poruszających w kinie amerykańskim problem uzależnienia wśród młodych ludzi. Wielkim atutem filmu są świetne kreacje Ala Pacino (pierwsza ważna rola, która otworzyła mu drzwi do kariery – rok później zagrał w Ojcu chrzestnym Coppoli) oraz Kitty Winn (nagroda aktorska w Cannes). Kolejny znaczący film Schatzberga to Strach na wróble z przebojowymi kreacjami Ala Pacino i Gene’a Hackmana – film drogi o dwóch życiowych desperatach, który przemierzają Amerykę w poszukiwaniu szczęścia i stabilizacji, otrzymał na festiwalu w Cannes Złotą Palmę.

Schatzberg jest także znakomitym fotografem, współpracował z Vogue i Esquire, na swoich zdjęciach uwieczniał legendy światowej muzyki (Jimi Hendrix, Bob Dylan, Frank Zappa, The Beatles), czy kina (Roman Polański, Francis Ford Coppola, Miloš Forman).

Podczas 3. American Film Festival zostaną pokazane najważniejsze filmy reżysera, odbędą się również spotkania twórcy z publicznością.

American Film Festival
13-18 listopada 2012 r.
Kino Helios Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz