• 2012-09-26

Eksperci 3. Festiwalu Filmoteki Szkolnej

27 września w Warszawie rozpocznie się 3. Festiwal Filmoteki Szkolnej, podczas którego młodzież z całej Polski zaprezentuje swoje działania profesjonalistom z branży filmowej.

Logo Festiwalu Filmoteki Szkolnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Logo Festiwalu Filmoteki Szkolnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już 28 września ponad 120 uczniów z całej Polski porozmawia z 12 ekspertami w Warszawskiej Szkole Filmowej. Młodzież podpyta o wskazówki dotyczące własnej drogi artystycznej takie gwiazdy jak: Joannę Kulig – zdobywczynię nagrody za drugoplanową rolę w Sponsoringu Małgorzaty Szumowskiej na 37. Gdynia Film Festiwal, Xawerego Żuławskiego – laureata Paszportu Polityki za Wojnę polsko-ruską, czy wyróżnianego wielokrotnie za kreacje filmowe i teatralne – Adama Woronowicza.

W tym roku młodzież ma szansę zainteresować swoimi działaniami także: Marię Sadowską (Dzień kobiet), Katarzynę Klimkiewicz (Hanoi-Warszawa), Bartosza Konopkę (Lęk wysokości, Królik po berlińsku), Annę Kazejak-Dawid (Skrzydlate świnie) czy Grzegorza Emanuela (Generał Nil). Rozmowy z ekspertami mogą stać się wstępem do realizacji konkretnych projektów pod opieką artystyczną profesjonalistów. Ubiegłoroczny gość – ceniony reżyser i scenarzysta Paweł Sala – konsultował działania uczniów także po zakończeniu Festiwalu.

Wśród grona ekspertów znajdą się także twórcy niewiele starsi od uczniów biorących udział w Festiwalu. Gościem imprezy będzie Dawid Ogrodnik – odtwórca jednej z głównym ról w filmie Jesteś Bogiem w reżyserii Leszka Dawida. Jak wyglądają początki kariery opowiedzą też: Adrian Panek (Daas), Kamil Polak (Świteź) i Greg Zgliński (Wymyk) – nagradzani na licznych festiwalach filmowych za debiuty.

Organizatorzy Festiwalu postanowili umożliwić wszystkim chętnym wzięcie udziału w wydarzeniu wirtualnie, ze względu na wyczerpany limit miejsc. Zainteresowane szkoły wciąż mogą zarejestrować się na Wirtualny Festiwal, który odbędzie się równolegle z targami 28 września. Wszyscy natomiast mogą obejrzeć transmisję festiwalu na żywo na stronie Filmoteki Szkolnej.

3. Festiwal Filmoteki Szkolnej
27-28 września 2012 r.
Warszawska Szkoła Filmowa
Warszawa

Dodaj komentarz