W stronę architektury Le Corbusiera po raz pierwszy po polsku

6 października odbędzie się premiera nigdy dotąd nie tłumaczonej na język polski, przełomowej książki Le Corbusiera pt. W stronę architektury.

„W stronę architektury” – Le Corbusier (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„W stronę architektury” – Le Corbusier (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Le Corbusier (1887­-1965) był jednym z najwybitniejszych architektów, krytyków, teoretyków i publicystów ubiegłego stulecia, pionierem modernizmu, którego idee ukształtowały ogromną część XX­wiecznego dziedzictwa architektonicznego na świecie.

W stronę architektury to jedna z najważniejszych książek z teorii architektury, biblia modernistów, będąca podstawą do rozumienia zjawisk architektonicznych i urbanistycznych XX w.

Wydana po raz pierwszy w 1923 roku, wzbudziła ogromne kontrowersje i zaraziła ideami Le Corbusiera architektów w całej Europie, także w Polsce. Autor wzywał ich do zerwania z dekoracją i powrotu do esencji architektury: prostych form geometrycznych, matematycznego porządku, inżynierskiej logiki, którą według niego można znaleźć zarówno w greckich świątyniach, jak i w nowoczesnych samochodach, samolotach i telefonach. To z tej książki pochodzi powtarzane do dziś zdanie: dom powinien być maszyną do mieszkania.

Vers une architecture to więcej niż manifest architektoniczny – książka uważana jest za pełnoprawne dzieło literackie, napisane bardzo nowoczesnym, polemicznym stylem. Wyzwanie przełożenia go na polszczyznę podjął Tomasz Swoboda – ceniony tłumacz francuskiej eseistyki, nagrodzony m.in. przez Literaturę na Świecie, stypendysta Centre National du Livre.

Pierwsze polskie wydanie, przygotowane we współpracy z paryską Fundacją Le Corbusiera, odwzorowuje układ graficzny pierwszego wydania Vers une architecture z 1923 wraz z wszystkimi ilustracjami. Wzbogacone jest również o wstępy przygotowane przez autora do kolejnych wydań w latach 20. oraz o obszerne wprowadzenie pióra profesor Marty Leśniakowskiej.

Po blisko 90 latach książka nadal jest inspirująca i zmusza do zadania ważnych, aktualnych pytań: o prawdę, piękno i użyteczność w architekturze. Pomaga też pomóc zrozumieć jej autora, który jak nikt inny wpłynął na kształt naszego otoczenia – od znów modnych modernistycznych mebli po blokowiska.

Książka W stronę architektury Le Corbusiera to pierwsza publikacja w planowanej przez Fundację Centrum Architektury serii Fundamenty, w ramach której będą się ukazywać nigdy dotychczas nie tłumaczone na język polski kanoniczne teksty z zakresu teorii kultury i architektury oraz nowe, znaczące pozycje z tych dziedzin.

W stronę architektury (Vers une architecture)
Le Corbusier
Wydawca: Fundacja Centrum Architektury, Warszawa

Dodaj komentarz