• 2012-09-24

Wieczory Małopolskie w Nowym Sączu

Od 25 września do 3 października w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu potrwają Wieczory Małopolskie. W planach koncert symfoniczny, koncert jazzowy, spektakle teatralne oraz spektakl operowy.

Wieczory Małopolskie, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wieczory Małopolskie, (źródło: materiały prasowe organizatora)

25 września – w koncercie pod nazwą Jeszcze polska muzyka usłyszeć będzie można m.in. Uwerturę koncertową Maksymiliana Einerta, koncert fletowy Lowella Libermana w wykonaniu jednego z najwybitniejszych wirtuozów fletu – Łukasza Długosza. Koncert zakończy arcydzieło gatunku: suita baletowa Ognisty ptak Igora Strawińskiego w wersji z 1945 roku. Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej poprowadzi holenderski dyrygent – maestro Alexander Geluk

27 września koncert jazzowy Zbigniewa Namysłowskiego. Autorski repertuar Kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego składa się z utworów o charakterze etniczno-jazzowym. Zawiera kompozycje oparte na polskich tańcach ludowych takich jak: oberek, mazur, kujawiak, krakowiak. Są też melodie z wyraźnym wpływem muzyki góralskiej. W niektórych utworach słychać wpływy arabskie i hiszpańskie.

30 września – spektakl Teatru Małego w Manufakturze w Łodzi pt. Wydmuszka. Twórcą dramatu jest Marcin Szczygielski. Warto zaszufladkować się do kategorii ludzi normalnych w każdym kontekście, bowiem tylko w ten sposób dowiemy się, że potrafimy stawać się wyjątkowi. Indywidualizm ludzkiej natury opowiadany poprzez zwyczajne historie umacnia wiarę, że walka o swoją wyjątkowość staje się wartością nie do przecenienia. Oto dwie kobiety spotykają się przypadkiem i zaczynają gadać o najzwyczajniejszych sprawach. Rozmowa prowadzi do wniosku, że nawet w pustce mijającego czasu można znaleźć piękno, czułość, nadzieję i wiarę w przemijanie i jego sens.

1 października – spektakl Teatru Współczesnego w Warszawie pt. Skarpetki, Opus 124 w reżyserii Daniela Colasa. Przedstawienie to partytura na role. Dwaj aktorzy o różnych rodowodach scenicznych i silnych osobowościach mają już za sobą chwile sławy. Podejmują próbę powrotu na scenę. Przygotowują spektakl słowno-muzyczny według scenariusza napisanego przez jednego z nich – co z racji skrajnie różnych charakterów i doświadczeń życiowych bohaterów nie może się odbyć bez zgrzytów i zabawnych konfliktów.

3 października – opera Rigoletto. Należy ona do najczęściej wystawianych dzieł Verdiego. W centrum akcji nie stoi piękny bohater, tak jak przed Rigolettem we włoskich operach bywało. W szpetnym, ułomnym służącym toczą walkę dwie strony osobowości – lojalnego sługi okrutnego władcy i troskliwego, kochającego ojca. Ze śmiechem przygląda się on niecnym uczynkom swojego pana do czasu, kiedy ofiarą staje się jego własna córka. Przysięga wówczas zemstę, wynajmując płatnego mordercę.

Wieczory Małopolskie, „Rigoletto”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wieczory Małopolskie, „Rigoletto”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wieczory Małopolskie
Od 25 września do 3 października 2012 roku
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
sala im. Lucjana Lipińskiego
Nowy Sącz

Dodaj komentarz