• 2012-09-24

Sławomir Shuty, Jaszczur

15 października nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art ukaże się ksiązka Słamomira Shutego pt. Jaszczur. Tematem książki jest trudne życie pisarza w współczesnym świecie.

Sławomir Shuty, „Jaszczur ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Shuty, „Jaszczur ” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeden z najbardziej radykalnych figlarzy (tricksterów) polskiej literatury ujawnia kulisy własnej kariery i prowincjonalnego życia kulturalnego. Zagląda do knajp, mieszkań, na strychy i do własnego wnętrza. Dużo uwagi, swoim zwyczajem, poświęca też małej gastronomii. Czy to autobiograficzna powieść, czy rodzaj literackiego brulionu, pamiętnika? Jednym z założeń twórców gonzo jest dezinformacja.

Shuty z pasją demoluje współczesną polszczyznę, zadaje kłam popularnym wyobrażeniom o karierze literackiej, wymierza siarczysty policzek dobremu smakowi. Konsumpcyjna i medialna nowomowa, trawa, SMS-y, knajpiane pogawędki, pretensjonalne wypowiedzi półinteligentów, pijackie tyrady oraz wszelkie inne współczesne protezy językowe składają się na rzeczywistość, w której bohater walczy o zachowanie odrębności, własnej mowy i prostego zdrowego rozsądku.

Jaszczur to najbardziej osobista książka Shutego. Dawne sowizdrzalstwo pobrzmiewa zaskakująco gorzkimi nutami. Ironia staje się ostatnim bastionem osobistej niezależności.

Sławomir Shuty, Jaszczur
15 października 2012 roku
Fundacja Korporacja Ha!art
Pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz