• 2012-09-24

Krzysztof Wodiczko Sztuka domeny publicznej

Od 4 października w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie będzie można oglądać wystawę prac Krzysztofa Wodiczko Sztuka domeny publicznej.

Krzysztof Wodiczko, projekcja w Tijuanie, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Wodiczko, projekcja w Tijuanie, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentuje dokumentację fotograficzną i filmową z projekcji Krzysztofa Wodiczko, będących artystyczną odpowiedzią na stawiane przez niego pytanie: co możemy uczynić, by przestrzeń publiczna rzeczywiście stała się publiczna? Seria zdjęć w przeważającej większości wykonanych przez samego artystę pokazuje kilkadziesiąt projekcji, począwszy od realizowanych w latach 80. przy użyciu slajdów, dla których architektura była ekranem krytycznych interwencji w przestrzeni miasta.

Fotografie przypominają kolejne działania artysty dotyczące znanych, często ikonicznych budowli i pomników, krytycznej lektury ich historii, demontażu ideologicznych narracji i sposobu oddziaływania na przestrzeń publiczną. Dokumentacja fotograficzna i filmowa obejmuje wszystkie monumentalne projekcje zewnętrzne, w których od drugiej połowy lat 90. artysta używa techniki wideo, ożywiając publiczne budowle i pomniki obrazami lub głosami bezdomnych, imigrantów, ofiar przemocy, weteranów wojennych, mniejszości spychanych na margines życia publicznego.

Wystawa pokazuje kolejne projekcje, w których artysta stwarza innym możliwość pojawiania się w sferze publicznej, wyposażając ich w urządzenia służące im do komunikacji, do bycia słyszanymi i widzianymi. Działania, w których znajdują zastosowanie technologie protestu, niezgody, krytycznej i agonistycznej pamięci – instrumenty demokracji mające służyć użytkowaniu przestrzeni publicznej.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog zawierający dokumentacje projekcji realizowanych od 1980 do 2010 roku w otwartych przestrzeniach miejskich, tekst wprowadzający Bożeny Czubak oraz teksty Krzysztofa Wodiczko.

Współpraca: Fundacja Profile, Warszawa

Krzysztof Wodiczko Sztuka domeny publicznej
Wernisaż: 4 października 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 4 listopada 2012 roku
Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Sztuki
al. Marsz. J. Piłsudzkiego 38
Olsztyn

Kurator: Bożena Czubak

Dodaj komentarz