• 2012-09-24

Karta 72. już w księgarniach

W księgarniach dostępny jest już 72 numer kwartalnika Karta, w którym m.in. polska wieś w pierwszej połowie lat 50. w fotografiach Ireny Jarosińskiej. Zdjęcia pochodzą ze znajdującej się w całości w zbiorach Ośrodka KARTA kolekcji wybitnej fotografki.

Dębno, sierpień 1953. Pracownica Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej podczas omłotów.

Dębno, sierpień 1953. Pracownica Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej podczas omłotów.

W Karcie 72. ponadto:

  •  Zamach na prezydenta (grudzień 1922)

W wielogłosie świadectw – wypowiedzi działaczy politycznych, publicystów, osób biorących udział w tamtych wydarzeniach – widać klimat polityczny, który doprowadził do zabójstwa Prezydenta Narutowicza oraz towarzyszył okolicznościom jego śmierci, pogrzebu i procesu w tej sprawie. Tekst odsłania mechanizm szukania winy w obcym, na którego opinia publiczna z kręgów narodowych naznaczyła Prezydenta.

  • Dziennik partyzanta z Zamojszczyzny

Zapis tworzony od stycznia do lipca 1944 roku przez Bolesława Polakowskiego „Wiarusa”, partyzanta ze Szczebrzeszyna, należącego oddziału AK Tadeusza Kuncewicza Podkowy, jest jednym z nielicznych tego typu świadectw powstających na gorąco. Życie codzienne, nastroje wśród kolegów, akcje przeciw Niemcom opisuje w trudnym dla partyzantki okresie nasilenia przez okupanta likwidacji oddziałów leśnych.

  • Kres Prus Wschodnich (1945)

Dwa świadectwa z okolic Królewca z końca 1944 roku i początku 1945 – momentu, kiedy coraz wyraźniej widać zbliżający się kres niemieckiego świata. Relacje Esther Schwerin i Hansa Lehndorffa to zapisy ludzi wyjątkowych, nie tylko dlatego, że należących do wyższych sfer tego społeczeństwa. Jak pisze autorka przedmowy do obu tekstów, Ewa Czerwiakowska, „głównym motorem ich działań jest poczucie odpowiedzialności za innych”.

  • Dyskusje: Dekomunizacja ulic

Z doniesień prasowych [w 2007 roku] wynikało, że jest przygotowywana ustawa, przewidująca m.in. unieważnienie orderów, odznaczeń i tytułów honorowych przyznanych przez władze komunistyczne za zasługi na rzecz komunizmu.

Na liście ulic wskazanych do dekomunizacji znalazła się też ulica imienia Heleny Kozłowskiej – mojej babki. [...] A że ten malutki punkt na mapie Warszawy, obarczony aż tak gromkim zarzutem, to fragment mojego intymnego pejzażu, więc postanowiłam powiedzieć: sprawdzam.

(Aleksandra Domańska)

Dla Aleksandry Domańskiej kwestia zmian patronów ulic stała się motywem do tropienia losów Heleny Kozłowskiej i odkrywania jej tożsamości. Nie po to, by usprawiedliwiać, lecz – aby zrozumieć. Inne wypowiedzi w sprawie dekomunizacji ulic, będące odpowiedzią na ten ważny głos, zamieścimy w Karcie 73.

Karta jest rekomendowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do codziennej pracy polonistów i historyków w szkołach.

 

Dodaj komentarz