• 2012-09-24

Filmy konkursowe festiwalu 18/18

Znana jest już lista filmów Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Handlu Ludźmi 18/18, który potrwa od 16 do 18 października w warszawskim kinie Muranów.

18/18 Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

18/18 Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lista 18 filmów konkursowych:

 • Chiny w kolorze blue, reżyseria: Micha X. Peled, Stany Zjednoczone, 2005
  Lifeng Factory w Shaxi to fabryka produkująca dżinsy na rynki amerykańskie i europejskie (także do Polski). Zatrudnia około 750 osób – głównie dziewcząt pochodzących z prowincji. Dla nich fabryka to przede wszystkim możliwość zarobienia pieniędzy dla rodziny. Ale jakim kosztem? Film pokazuje łamanie podstawowych praw pracowniczych, chińskie zasady wynagradzania i karania, pobieranie kaucji (brak pierwszej pensji), zmuszanie pracownika do niewiarygodnego wysiłku.
  Film wyróżniony na Vancouver International Film Festival w 2005 roku.
 • Czekolada – gorzka prawda, reżyseria: Howard Bradburn, Wielka Brytania, 2010
  Produkcja czekolady to globalny przemysł przynoszący wielomiliardowe zyski. Niestety, prawie dziesięć lat po tym, jak najważniejsze firmy z tej branży podpisały umowę, w ramach której zobowiązały się skończyć z przymusową pracą dzieci, nadal nie poczyniono w tej sprawie żadnych poważnych kroków.
 • Ezra, reżyseria: Newton Aduaka, Francja/Nigeria/Stany Zjednoczone/Wielka Brytania/Austria, 2007
  Ezra to fikcyjna opowieść zainspirowana konfliktem w Sierra Leone, skoncentrowana wokół jednego wydarzenia – ataku rebeliantów na wioskę, kilka lat wcześniej. Historia ta przedstawiona jest z perspektywy trójki świadków: szesnastoletniego obecnie Ezry  byłego żołnierza, jego niemej siostry, Onitchy, oraz Cynthii, byłej żołnierki, przyjaciółki Ezry.
 • Handel ludźmi – śledztwo, reżyseria: Luigi Acquisto, Australia, 2011
  Historia byłego policjanta szukającego człowieka, który sprowadził do domu publicznego w Sydney tajską dziewczynkę.
 • Hanoi – Warszawa, reżyseria: Katarzyna Klimkiewicz, Polska, 2009
  Filmowa historia ostatniego etapu podróży młodej Wietnamki Mai Anh jadącej do narzeczonego do Warszawy, gdzie czeka ją nowe, lepsze życie. Jej podróż przez Polskę to przeprawa przez wrogie terytorium, bez ochrony, prawa czy obyczajów. Nie wiadomo kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Sugestywny obraz Polski widzianej oczami imigranta.
  Film otrzymał Nagrodę Specjalną na FPFF w Gdyni w roku 2009 oraz Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego.
 • Krew w twoim telefonie, reżyseria: Frank Piasecki Poulsen,  Dania/Niemcy, 2010
  Ten film powinien obejrzeć każdy użytkownik telefonu komórkowego. W Demokratycznej Republice Konga znajduje się około 70% światowych złóż koltanu. Co to jest koltan? To minerał z którego pozyskuje się tantal używany w produkcji telefonów komórkowych. Miliony użytkowników komórek na świecie wspierają, choć nieświadomie, zbrodniczy przemysł wydobywczy.
  Film nagrodzony w roku 2011 na Planete Doc Festiwal.
 • Loverboy, reżyseria: Catalin Mitulescu, Szwecja/Rumunia/Serbia, 2011
  Luca uwodzi dziewczyny, a następnie sprzedaje je swoim przyjaciołom z Konstancy nad Morzem Czarnym.
  Fabuła filmu odwraca perspektywę, pokazując nie tylko technikę działania, ale również codzienne życie chłopaka rekrutującego dziewczyny, ofiary handlu ludźmi. Nie można usprawiedliwiać bohatera, ani mu wybaczyć, ale oglądając film można spróbować zrozumieć metody działania i motywacje osób zajmujących się tym procederem.
 • Maria Łaski Pełna, reżyseria: Joshua Marston, Stany Zjednoczone/Kolumbia/Ekwador, 2004
  Film opowiada historię młodej Kolumbijki, która chcąc pomóc żyjącej w nędzy rodzinie, podejmuje się przemytu narkotyków z Bogoty do Nowego Jorku.
  W 2004 roku film nagrodzono Nagrodą Specjalną im. Alfreda Bauera na MFF w Berlinie.
 • Mocne Kobiety – Historie o handlu ludźmi, reżyseria: Eveline van Dijck, Holandia, 2010
  Co roku w Holandii tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci pada ofiarą handlu ludźmi. Grupa skrzywdzonych kobiet decyduje się przerwać ciszę i zaprotestować przeciwko tej zbrodni.
  Film otworzy festiwal, da widzom możliwości spotkania się z ofiarami i przyjrzenia pracy z nimi, a także ich sukcesowi – powrotowi do zwyczajnego życia.
 • Niewidoczni, reżyseria: Stephen Frears, Wielka Brytania, 2002
  Film będący połączeniem społecznego dramatu z wątkami sensacyjnymi. Para głównych bohaterów to nieregularni imigranci egzystujący w podziemnym świecie, gdzie króluje przemoc i wzajemne wykorzystanie, a normy społeczne i moralne nie obowiązują.
 • Niewolnica, reżyseria: Gabriel Range, Wielka Brytania, 2010
  W Górach Nubijskich w Sudanie dwunastoletnia Malia zostaje siłą odebrana ojcu, podczas najazdu Muharaleenów na wioskę. Pobita i sprzedana w niewolę spędza sześć lat, pracując jako pomoc domowa w Chartumie. W wieku osiemnastu lat trafia do Anglii, gdzie zasila szeregi londyńskich niewolników. Miasto szybko staje się takim samym więzieniem jak dom, w którym jest przetrzymywana.
  Film kameralny, spokojny i smutny w swojej wymowie. Dla tych wszystkich, którzy nie wierzą w istnienie współczesnego niewolnictwa.
 • Piłkarski miraż czarnego kontynentu, reżyseria: Pascale Lamche, Francja/Belgia/RPA/Gruzja/Katar/Tunezja/Wybrzeże Kości Słoniowej, 2010
  Opowieść o międzynarodowej siatce przestępczej handlującej afrykańskimi chłopcami, których kusi się programem stypendialnych dla młodych piłkarzy Aspire i naboru do drużyn piłkarskich.
  Film powstał w Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie fałszywi agenci szukają czarnych diamentów.
 • Polak potrzebny od zaraz, reżyseria: Ken Loach, Hiszpania/Niemcy/ Polska/Wielka Brytania/Włochy, 2007
  Film pokazuje ciemną stronę zarobkowej migracji. Angie, nieuczciwa pośredniczka, dla której liczy się tylko zysk, bez skrupułów wykorzystuje ludzi, którzy przyjechali do Anglii w poszukiwaniu lepszego życia. Nie cofa się przed niczym. Film szczególnie użyteczny do przedyskutowania z młodzieżą sposobów ustrzeżenia się przed niebezpieczeństwami związanymi z wyjazdami do pracy za granicą.
  Film nagrodzony za Najlepszy Scenariusz na MFF w Wenecji, w 2007 roku
 • Przeznaczone do burdelu, reżyseria: Zana Briski, Ross Kauffman, Stany Zjednoczone, 2004
  Mała dziewczynka obserwuje prostytutki na ulicach Kalkuty. To o niej i kilkorgu jej rówieśnikach, urodzonych w burdelach Sonagachi opowiada ten film. Ich dzieciństwo skończyło się wraz z postawieniem pierwszych kroków, ich codzienność to zmywanie naczyń i sprzątanie, a już wkrótce – przejęcie profesji od matek-prostytutek.
  Film w roku 2005 został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu dokumentalnego.
 • Przypadek robotników leśnych, reżyseria: Daniela Agostini, Niemcy, 2011
  Film opowiada o jednym z największych przypadków handlu ludźmi, odkryty na terenie Europy w ostatnich latach. Blisko 2000 robotników, głównie z Wietnamu, ale także z Rumunii i Słowacji, było systematycznie wykorzystywanych w Czechach pomiędzy 2009 a 2010 rokiem.
 • Ryzykantka, reżyseria: Larysa Kondracki, Kanada/Niemcy, 2010
  Film oparty na prawdziwej historii Kathryn Bolkovac, amerykańskiej policjantki, która podjęła służbę w misji ONZ w powojennej Bośni. Odkryła ona, że z Europy Wschodniej do okolicznych klubów przywożone są nastolatki, które zmusza się do prostytucji. Rolę Kathy Bolkovac w przejmujący sposób zagrała Rachel Weisz.
 • Skradzione dzieci, reżyseria: Jezza Neumann, Wielka Brytania, 2007
  Chiny to kraj w którym niesławna polityka jednego dziecka przyczyniła się do drastycznego wzrostu przypadków handlu dziećmi. Za urodzenie dziecka bez stosownego zezwolenia grozi wysoka kara pieniężna, więc najbiedniejsi, sprzedają własne pociechy. Wiele z nich jest również porywana, a następnie nielegalnie sprzedawana.
 • Trans, reżyseria: Teresa Villaverde, Francja/Portugalia/Rosja/Włochy, 2006
  Historia Soni, młodej kobiety, która skończyła dwadzieścia lat i bez chwili zastanowienia zdecydowała się opuścić bliskich i wyjechać z rodzinnego Petersburga. Kobieta, łudzi się, że rozpocznie nowe życie. Zamierza wrócić do domu dopiero wtedy, kiedy będzie bogata. Przyjeżdża do Niemiec i podejmuje pracę w myjni samochodowej, z której wkrótce potem zostaje porwana. Zmuszona do podróży przez Niemcy, Włochy i Portugalię, trafia do kolejnych kręgów piekła.

18/18 Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi
16-18 października 2012 r.
Kino Muranów
Warszawa

Dodaj komentarz