• 2012-09-22

Olsztyn: Nowe dźwięki w Starym Kinie

Od 29 do 30 września w Olsztynie potrwa druga edycja przeglądu kina niemego pod hasłem Nowe dźwięki w starym kinie.

Rebelia Kultury na Warmii (źródło: materiały prasowe)

Rebelia Kultury na Warmii (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenie organizuje Inicjatywa Filmowa Tu Się Movie, która wraz z artystami z Warmii przygotuje muzykę do filmowych hitów sprzed 100 lat. Impreza jest jednym z głównych wydarzeń kampanii Warmia: Rebelia Kultury.

Nowe dźwięki w starym kinie to prezentacja klasycznych filmów niemych połączonych z nowoczesnymi aranżacjami muzycznymi, wykonywanymi na żywo. Podczas dwudniowej imprezy widzowie będą mieli okazję zobaczyć między innymi Gorączkę złota Charliego Chapilna, z autorską kompozycją Arona Bluma, który w dowcipny sposób połączy muzykę jazzową z komedią slapstickową. Wyświetlony zostanie również Powrót Draw Egana Williama S. Harta z muzyką Orkiestry Wczorajszego Fasonu oraz pokaz duetu – Piotr Krakowski (trąbka) i Jacek Kabziński (VJ). Krakowscy twórcy Kina Zremiksowanego będą uwodzić publiczność dźwiękiem trąbki i miksowanymi na żywo filmowymi obrazami.

Nieme kino z autorską muzyką zostanie zaprezentowane w niezwykłych miejscach: Planetarium, sali amfiteatru i Filharmonii.

Chcemy pokazać, jak nieme kino może funkcjonować dziś w zupełnie inny sposób. Stare filmy zestawimy z niestandardowymi miejscami oraz inwencją twórców. Mamy nadzieję, że nasze wydarzenie poprzez nietypowe doświadczenie artystyczne nie tylko będzie stanowić ciekawą ofertę dla kinomanów i melomanów, ale może też zjednoczy ze sobą pokolenia
– Aleksandra Drzał-Sierocka, organizatorka przeglądu kina niemego z Inicjatywy Filmowej Tu Się Movie

Dodatkową atrakcją pokazów będzie komentarz słowny, wzorowany na japońskiej tradycji tzw. bensziego. Jego opowieści towarzyszyły projekcjom filmów na początku XX wieku na Dalekim Wschodzie. W rolę autora opowieści wcieli się Kacper Ruciński, kabareciarz i standupper, który z przymrużeniem oka będzie komentował film Bohaterski Jiraiya japońskiego reżysera Shôzô Makino.

Uczestnicy przeglądu będą też mieli okazję podyskutować o filmach niemych – od awangardowych po erotyczne – podczas panelu After Movie. Dowiedzą się, jak rodziło się odważne kino oraz co oburzało i podniecało publiczność 100 lat temu.

Pomysł przeglądu kina niemego powstał rok temu, kiedy kinu Awangarda, najstarszemu w Olsztynie i jednemu z najstarszych w Polsce, groziło zamknięcie. Wydarzenie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że Inicjatywa Filmowa Tu się Movie zdecydowała o zorganizowaniu drugiej edycji.

Kampania Warmia: Rebelia Kultury to cykl artystycznych wydarzeń pokazujących, że Warmia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc w Polsce. Przez 4 miesiące, od początku lipca do końca października, odbywa się tam: 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Prezentują: muzykę, street art, performance, film, design czy literaturę. Dotychczas w ramach kampanii odbyły się: street-artowy Bruk Festival, alternatywny Dobremiastock Rebel Festival, poświęcona muzyce basowej Rebelia Niskich Tonów (Bass Days Poland). Podróż po Warmii rozpoczęło mobilne astrolabium, trwa także akcja popularyzująca czytelnictwo – Rebelia Czytania.

Nowe dźwięki w Starym Kinie – przegląd kina niemego
29-30 września 2012 r.
Olsztyn

Dodaj komentarz