• 2012-09-22

Jajo węża – premiera spektaklu

30 września na Dużej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi odbędzie się pierwsza premiera sezonu - Jajo węża.

„Jajo węża” Ingmara Bergmana, Katarzyna Cynke, Milena Lisiecka, Andrzej Wichrowski, Mariusz Słupiński, Marcin Włodarski, fot. Greg Noo-Wak (źródło: materiały prasowe)

„Jajo węża” Ingmara Bergmana, Katarzyna Cynke, Milena Lisiecka, Andrzej Wichrowski, Mariusz Słupiński, Marcin Włodarski, fot. Greg Noo-Wak (źródło: materiały prasowe)

Spektakl przenosi widzów do Berlina, lat dwudziestych XX wieku. To idealna sceneria dla opowieści o lęku, który właśnie tutaj odsłania swoje najbardziej przerażające oblicze. Miasto, nad którym unosi się widmo nadciągającej katastrofy – miejsce rozkładu i szalejącej inflacji, gdzie poczucie jakiejkolwiek trwałości legło w gruzach. Mieszkańcy ratują się ucieczką w szaloną zabawę. Kabaretowe występy, wizyty w burdelach i kolejne butelki podłego ginu pozwalają przezwyciężyć strach, który wkrótce przerodzi się we wściekłość.

W ślad za wszechobecnym chaosem podąża lęk – przed śmiercią, Bogiem i samym sobą. Miesza w głowach, zaciera granice miedzy jawą a snem. Duszną atmosferę pogłębia seria tajemniczych morderstw, o które podejrzewany jest główny bohater – Abel Rosenberg. Gdy brakuje pieniędzy i dachu nad głową, z dziwną propozycja pojawia się znajomy sprzed lat – tajemniczy Hans Vergerus…

W spektaklu wątki kryminalne przeplatają trudne relacje damsko-męskie, fantazja miesza się z rzeczywistością, a bergmanowskie lęki z upiornym humorem. Jesteśmy w Berlinie, lecz strach, jak choroba zakaźna, nie zna granic czy narodowości. Wszystko co trwałe i pewne obraca się w pył, a jutro to wielki znak zapytania.

Jajo węża Ingmara Bergmana wyreżyseruje Małgorzata Bogajewskiej. Wystąpią: Katarzyna Cynke, Dorota Kiełkowicz, Milena Lisiecka, Izabela Noszczyk, Mariusz Jakus, Marcin Łuczak, Mariusz Siudziński, Mariusz Słupiński, Michał Staszczak, Andrzej Wichrowski oraz Marcin Włodarski. Autorką scenografii i reżyserką światła jest Justyna Łagowska. Muzyką i opracowaniem muzycznym zajął się Tomasz Krezymon, choreografią natomiast Jacek Wazelin.

Jajo węża
Ingmar Bergman
reżyseria: Małgorzata Bogajewska
premiera: 30 września 2012 roku
pokazy przedpremierowe: 26, 27 i 28 września 2012 roku
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
ul. Kilińskiego 45
Łódź

Dodaj komentarz