• 2012-09-21

Zakończenie wstawy Blue Tomka Niewiadomskiego

Do 21 września w Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie można oglądać wystawę Blue autorstwa Tomka Niewiadomskiego.

Tomek Niewiadomski z serii „Blue", „15° 13’ N, 25° 42’ E", 2006 (źródło: materiały prasowe)

Tomek Niewiadomski z serii „Blue", „15° 13’ N, 25° 42’ E", 2006 (źródło: materiały prasowe)

W ramach tej wystawy zaprezentowany został cykl fotografii powstałych w latach 2003–2012. Odbitki prezentowane podczas premierowej odsłony Blue wykonane zostały specjalnie na potrzeby tej ekspozycji przez Artystę w unikatowej technice platinum/palladium na papierze czerpanym (zarówno w czerni i bieli, jak i barwnych). Prace wykonane w tej technice charakteryzują się nadzwyczajną jakością i trwałością oraz niezwykłymi, subtelnymi przejściami tonalnymi. Każda odbitka jest niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju.

Autor Blue dokonuje rzeczy bardzo ciekawej, niezwykłej wręcz w swoim nieustannie rozwijanym cyklu. Ukazuje życie. Te fotografie to dla mnie jego metafora. Odbieram je, całkiem tak, jakby sygnały przez nie emitowane docierały do mnie podskórnie. Jest w nich zarówno obezwładniający spokój i harmonia żywiołu, jak i jego dynamiczną moc; ogrom siły i niszczycielski potencjał. Dostrzegam w Blue spectrum od tętniących energią wzlotów kłębiących się fal-emocji i radosnych, tłumnych plaż miłych wspomnień, aż po skute lodem pustynie mroźnych zatok: ponure, pełne napięcia momenty świętego oburzenia czy bólu. Jest tu smutna samotność odrzucenia, ale i świadome odsunięcie się na bok, mistyczne wejrzenie wgłąb siebie. (…) Aż chce się w tym świecie zanurzyć. (…)

Karolina Harazim

Dostrzegana w fotografiach fascynacja Tomka życiem nad oceanem wpisuje się w działalność Fundacji Surfrider. Jego zdjęcia pokazują, że ocean nie jest jedynie miejscem do uprawia sportu, ale również jest czynnikiem inspirującym do tworzenia prawdziwej sztuki, oddziałującej na ludzką wyobraźnię.

Tomek Niewiadomski z serii „Blue", „08° 45’ N, 36° 37’ E", 2011 (źródło: materiały prasowe)

Tomek Niewiadomski z serii „Blue", „08° 45’ N, 36° 37’ E", 2011 (źródło: materiały prasowe)

Tomek Niewiadomski urodził się w 1974 roku. Wiedzę i fotograficzne doświadczenie zdobywał w Australii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Uczeń Davida Michela Kennedy’ego i Paula Aresu. Tomek Niewiadomski jest absolwentem School of Fine Arts-Photography w Sydney. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in.: Nihon (wystawa indywidualna, 2008, Galeria 65 w Warszawie, Galeria Pauza w Krakowie), W.W.D.M.K.T.S.J.P.A.W.T.N. (zbiorowa wystawa fotografów Galerii 65, 2007, Królikarnia), „Chiny Kraj Środka“ (wystawa indywidualna, 2006, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie), Jedna pasja, dwie wizje (z Davidem Michaelem Kennedym, 2005, Fabryka Trzciny w Warszawie). W swoich projektach Tomek Niewiadomski najczęściej wykorzystuje technikę platinum-palladium, będącą bardzo pracochłonnym i złożonym procesem. Na najwyższej jakości papier czerpany nanosi się światłoczułą substancję na bazie metali szlachetnych, takich jak pallad czy platyna. Efekty są równie spektakularne co… nieoczekiwane. To na swój sposób wybredna technika, wymagająca wielkiej koncentracji i staranności.

Blue, Tomek Niewiadomski
od 8 do 21 września 2012 roku
Galeria Domu Artysty Plastyka
Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz