• 2012-09-21

Literackie filmy w DCF-ie

Od 2 do 4 października w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu można będzie oglądać projekcje filmów 8. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

„Pojedynek”, reż. Ridley Scott (źródło: materiały prasowe)

„Pojedynek”, reż. Ridley Scott (źródło: materiały prasowe)

Pokazane zostaną obrazy silnie związane z literaturą: Pojedynek Ridley’a Scotta, Cierpliwość (według Sebalda) Granta Gee i Krótkie wywiady z obrzydliwcami Johna Krasinskiego.

Pojedynek to pierwszy film fabularny Ridleya Scotta, w którym główne role zagrali Harvey Keitel i Keith Carradine. Nagrodzony za najlepszy debiut na festiwalu w Cannes został wyprodukowany w Europie, a jego fabuła oparta jest na opowiadaniu Josepha Conrada pod tym samym tytułem. Akcja rozwija się w okresie wojen napoleońskich: w ciągu kilkunastu lat dwaj francuscy oficerowie, Gabriel Feraud i Armand d’Hubert toczą ze sobą zaciekłe pojedynki. Przyczyną, czy raczej pretekstem, jest zadawniona uraza doznana przez porucznika Ferauda.

Nagrodzony na festiwalach w Nowym Jorku i Kopenhadze film Cierpliwość (według Sebalda) w reżyserii Granta Gee jest próbą wyjaśnienia fenomenu twórczości niemieckiego pisarza W.G. Sebalda (1944-2001). Za swoisty przewodnik służy tu powieść Pierścienie Saturna, która w autobiograficznej formie opisuje piesze wyprawy po wschodnim wybrzeżu Anglii narratora snującego rozważania o historii i literaturze. Intelektualny, filmowy esej będący jednocześnie portretem pisarza, zawierający fragmenty wywiadów z jego przyjaciółmi i programów z jego udziałem.

Krótkie wywiady z obrzydliwcami to pierwsza kinowa adaptacja zbioru opowiadań Davida Fostera Wallace’a (1962-2008) wyreżyserowana przez Johna Krasinskiego. Mroczna, a jednocześnie zabawna i niepokojąca analiza mężczyzn i ich skomplikowanych związków z kobietami. W rolach głównych występują m.in. Timothy Hutton, Max Minghella i Julianne Nicholson. Osią narracji są wywiady z mężczyznami przeprowadzane przez pewną studentkę, która postanawia zbadać pokręcone męskie psyche, choć sama ma równie skomplikowane relacje z płcią przeciwną.

Projekcje filmów 8. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania
2-4 października 2012 r.
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Wrocław

Dodaj komentarz