• 2012-09-21

Hotel Savoy – premierowy spektakl w Teatrze Nowym

Od 15 września w łódzkim Teatrze Nowym można oglądać instalację teatralną Hotel Savoy w reżyserii Michała Zadary.

Spektakl „Hotel Savoy", fot. Krzysztof Bieliński (źródło: materiały prasowe)

Spektakl „Hotel Savoy", fot. Krzysztof Bieliński (źródło: materiały prasowe)

Michał Zadara i jego współpracownicy wywołują wspomnienia ukryte w hotelu, używając sławnej powieści Rotha, opisującej ludzką nędzę po końcu Pierwszej Wojny Światowej, kiedy stary świat już dawno przestał istnieć a nowy jeszcze się nie narodził. W przemysłowym mieście, pełnym kominów, robotników i przejeżdżających, powracających z frontu tysięcy żołnierzy, ścierają się społeczne obrazy ówczesnego świata – wielkiej finansjery i małych interesów, szczęścia życia z tragedią śmierci. A wszyscy ciągle czekają na milionera Henry’ego Bloomfielda, który ma wybawić miasto od wszelkich trosk i problemów.

Łódź, choć nigdy nie przytacza się jej nazwy w książce, jest najbardziej znaczącą postacią utworu. Opisy ulic, skwerów, targowisk, dworca są realnym obrazem czasu końca I Wojny Światowej. Roth zestawia dwa światy: przeszłości, starych zasad i wartości, które przechodziły do historii, i żywiołu młodego, prężnego, zmiatającego wszelkie przeciwności – rewolucji.

Spektakl angażuje nieodkrytą, na co dzień zamkniętą przestrzeń Hotelu Savoy. Poprzez podwórko, kuchnię, salę śniadaniową, sekretne mansardy, aż do piętra dla najbiedniejszych wiedzie podróż do ukrytego w szczelinach tego budynku świata.

Hotel Savoy 
Reżyseria: Michał Zadara
Premiera: 15 września 2012 roku
Kolejny spektakl: 21 września 2012 roku
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Hotel Savoy, ul. Traugutta 6
Łódź

Dodaj komentarz