• 2012-09-21

Danuta W. – premiera spektaklu

11 października na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się premiera spektaklu Danuta W.

Próba spektaklu „Danuta W.", fot. Adam Kłosiński, (źródło: materiały prasowe)

Próba spektaklu „Danuta W.", fot. Adam Kłosiński, (źródło: materiały prasowe)

Książka Marzenia i Tajemnice, wydana jesienią ubiegłego roku, stała się wydarzeniem medialnym i gorącym tematem społecznym. W odważnej i przejmującej autobiografii – jak reklamuje swój bestseller wydawca, krakowskie Wydawnictwo Literackie – autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Kiedy Lech Wałęsa stawał się ikoną Solidarności, Danuta była bohaterką dnia codziennego. Pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a los wrzucił ją w wir rewolucyjnych wydarzeń, które przetaczały się przez Polskę i jej małą kuchnię na gdańskim blokowisku. On siedział w obozie internowania, ona, w piątym miesiącu ciąży, zdobywała świniaka, żeby dzieci na Boże Narodzenie nie były głodne. Świat poznał jej klasę, kiedy w zastępstwie męża odbierała nagrodę Nobla.

Jako prezydentowa, potrafiła znaleźć się w każdej sytuacji, nigdy nie wysuwała się na pierwszy plan i bardzo strzegła swojej prywatności. Teraz, jako dojrzała kobieta, opowiada światu swoją wersję wydarzeń. Mówi – jak zawsze naturalna i silna – zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Danuta Wałęsowa przerwała milczenie nie tylko po to by mówić o sobie – oddała głos wszystkim kobietom. Czytelniczki odnajdują w niej swoje losy i idą za głosem Autorki. To zaskakujące zjawisko kulturowe, które wciąż żyje.

Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno w największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet.

Krystyna Janda o Danucie W. 

Spektakl powstał w wyniku współpracy Teatru Polonia i Teatru Wybrzeże.

Danuta W.
Danuta Wałęsowa (w opracowaniu Piotra Adamowicza)
Premiera: 11 października 2012 roku
Adaptacja: Krystyna Janda
Reżyseria: Janusz Zaorski
Światło: Andrzej Wolf
Producent wykonawczy: Ewa Ratkowska
Teatr Wybrzeże
Świętego Ducha 2
Gdańsk

Dodaj komentarz