• 2012-09-21

Czarnobylska Modlitwa w Białymstoku

22 września Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na premierę spektaklu Czarnobylska modlitwa.

Spektakl „Czarnobylska modlitwa", fot. B. Warzecha (źródło: materiały prasowe)

Spektakl „Czarnobylska modlitwa", fot. B. Warzecha (źródło: materiały prasowe)

Czarnobylska modlitwa to dramat oparty na głośnej książce Swietłany Aleksijewicz Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości. To niezwykle poruszająca powieść o dramatach ludzi dotkniętych tragedią czarnobylską, a także o ludziach biorących udział w akcji ratowniczej przy wybuchu reaktora. Sztuka jest nie tylko relacją o największym kataklizmie technologicznym XX wieku, ale także metaforą rozpadającego się w tym czasie imperium radzieckiego.

Po Czarnobylu czas ugryzł się w ogon. Początek i koniec się połączyły. Czarnobylski człowiek zamachnął się na wszystko. Nowy świat rozsadził mózg i … człowiek nagle zaczął myśleć. Oparł się o nicość i wtedy zaczął się… histeryczny śmiech. Prapremierowe performatywne czytanie adaptacji Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości Swietłany Aleksijewicz ma charakter artystycznej improwizacji. To także próba przyjrzenia się skutkom wybuchu z 26 kwietnia 1986 roku: w wymiarze ludzkim i politycznym.  Twórcy zapraszają wszystkich do Muzeum Czarnobyla, które zagości w białostockim Teatrze Dramatycznym. Czarnobylska modlitwa  to opowieść o współczesnej apokalipsie, która otarła się granice absurdu.

Czarnobylska modlitwa  
Reżyser: Agnieszka Korytkowska-Mazur
Adaptacja: Dana Łukasińska
Premiera: 22 września 2012 roku, godzina 19.00
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
ul.Elektryczna 12
Białystok

Dodaj komentarz