• 2012-09-21

Art & Fashion Festival w Poznaniu

Od 9 do 21 października w Starym Browarze w Poznaniu potrwa Art & Fashion Festival. W ramach festiwalu odbędą się warsztaty dla młodych projektantów.

Warsztat projektowania biżuterii w ramach V edycji AFF, fot. Roman Lipigorski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztat projektowania biżuterii w ramach V edycji AFF, fot. Roman Lipigorski (źródło: materiały prasowe organizatora)

AFF co roku stawia ważne pytania z dziedziny mody i sztuki – w tym te, które aktualnie najbardziej nurtują: Czy moda jest sztuką dopiero wtedy, kiedy nie ma celu? Czy też zgodnie z opinią Martina Margieli moda jest inspiracją, rzemiosłem, techniczną wiedzą, ale nie formą sztuki? Równie wiele jest punktów widzenia na wzajemne relacje między nimi. Moda wiele zawdzięcza sztuce, choćby kultową sukienkę Yves Saint Laurent’a inspirowaną twórczością Pieta Mondriana. Jednak sztuka współczesna również nie ma oporów, by czerpać z mody – przykładem są np. prace Erwina Wurma, który za punkt wyjścia do fotografii stawia abstrakcyjne kostiumy wizjonerskiego Waltera Van Beirendoncka. Jeśli więc takie kooperacje okazują się sukcesem, to może nie ma już potrzeby mówić o wyższości czy podległości, ale właśnie o twórczym łączeniu dziedzin i wzajemnej fascynacji?

Interdyscyplinarne podejście do mody i sztuki z pewnością najłatwiej przyjdzie młodym, otwartym umysłom, dla których przygotowano aż siedem warsztatów modowych. Również w tym roku młode talenty będą miały okazję współpracować z najlepszymi prowadzącymi: Rafał Milach będzie stał na czele warsztatu fotografii (Fashion Photography), projektowanie biżuterii poprowadzi Anna Orska (Fashion Jewellery), a pisać o modzie nauczą Hanna Rydlewska i Marcin Różyc (Fashion Writing). Nowością w programie będzie obecność Rafała Antosa (prowadzącego Fashion Design), który przez lata pracował jako projektant w domu mody Giorgio Armani, a następnie w londyńskim oddziale GAP Europe. Zmieniła się także koncepcja warsztatu ilustracji mody, który poprowadzi Olka Osadzińska w duecie z ikoną mody – Barbarą Hulanicki (Fashion Illustration). Jednak 10-dniowe warsztaty to nie koniec przygody z modą, ponieważ laureat każdego z głównych warsztatów będzie mógł w nagrodę uczestniczyć w letnim kursie na prestiżowej uczelni w Londynie – Central St. Martins College of Art & Design. Dodatkowo przygotowano również dwa warsztaty towarzyszące, w tym znany z poprzedniej edycji, AFF Fashion Video prowadzony przez W P Onaka oraz Fashion Sound tworzony przez Wojtka Mazolewskiego.

Film jest ważnym medium tegorocznego festiwalu, któremu towarzyszy od momentu powstania koncepcji tegorocznej edycji. Inspiracją dla kuratorki festiwalu, Basi Metelskiej, był fragment musicalu Lekkoduch (1936 r.) z piosenką A Fine Romance śpiewaną przez Ginger Rogers i Freda Astaire. Filmowe związki mody i sztuki będą w tym roku pokazane podczas dwóch przeglądów filmowych. Pierwszy to AFF In Motion, na który składają się filmy fabularne wybrane ze względu na rolę mody, która uwodzi – zarówno postaci filmowe jak i widzów. Trudnego wyboru dziesięciu najważniejszych filmów dokonał Marek Hendrykowski, który każdy film poprzedzi prelekcją. Dzięki profesorowi ponownie będzie można zobaczyć nie tylko takie obrazy jak Blue Velvet czy Absolwent, ale także zwrócić uwagę na stroje, które budują i potęgują atmosferę napięcia. Drugi przegląd filmowy AFF In Motion Doc prezentuje filmy dokumentalne o modzie, które zostały wybrane przez filmoznawcę, Michała Chacińskiego. Tu znajdą się filmy reportersko przedstawiające życie zawodowe wybitnych projektantów (jak Viktor And Rolf: Because We’re Worth It!), a także pokazujące styl pracy artystów związanych z modą (Helmut Newton: Frames from the Edge). W tym gronie znajdą się również dokumenty o świecie mody, będące efektem współpracy reżysera i projektanta (Wim Wenders i Yohji Yamamoto przy Notebook on Cities and Clothes).

Artystycznym wydarzeniem AFF będzie finałowa wystawa w przestrzeniach Starego Browaru, która zaprezentuje osiągnięcia uczestników wszystkich warsztatów. Interdyscyplinarny koncept wystawy został przygotowany przez kuratora Adama Mazura – historyka sztuki, krytyka i kuratora związanego z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, a formę architektoniczną wystawy zaprojektował Mikołaj Wierszyłłowski. Dzięki temu Art & Fashion będzie więc oddziaływać na wiele zmysłów – nie tylko poprzez obraz, kształt i słowo, ale również dźwięk i obraz ruchomy, dając możliwość przeżycia związków mody i sztuki na wiele sposobów.

Art & Fashion Festiwal 
9-21 października 2012 r.
Stary Browar
Poznań

Zgłoszenia na warsztaty modowe można przesyłać do 25 września 2012 r.

Dodaj komentarz