• 2012-09-20

Polska premiera Pieśni Leara

28 września we wrocławskim Teatrze Pieśni Kozła odbędzie się premiera Pieśni Leara – odkrycia tegorocznego Fringe Festival w Edynburgu.

„Król Lear”, Teatr Kozła (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Król Lear”, Teatr Pieśń Kozła (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pieśni Leara nie są linearną opowieścią, lecz ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Zespół pod okiem Grzegorza Brala, reżysera spektaklu, skoncentrował się na wyborze kluczowych scen z Króla Leara, które stanowiły inspirację do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki. Każda pieśń jest tu punktem wyjścia do kolejnego dramatycznego poematu. W spektaklu muzyka (skomponowana przez Jean-Claude Acquaviva i Maciej Rychłego) staje się rzeczywistą postacią lub zdarzeniem, kreatorem emocji, tworzy relacje międzyludzkie. Międzynarodowy sukces najjaskrawiej obrazuje pierwsza pozycja Pieśni Leara w rankingu prowadzonym przez magazyn kulturalny The List. Wrocławski teatr zwyciężył w nim, pokonując ponad 2600 spektakli prezentowanych w Edynburgu.

Ten rok przyniósł jednak zespołowi z Wrocławia szczególne laury. Zebrał pozytywne noty od krytyków z Guardian, The Herald, czy The Scotsman. Grupa otrzymała nagrodę Scotsman Fringe First, a także Herald Archangel i specjalne wyróżnienie Musical Theatre Matters Award. Nagrody z Edynburga  otwierają przez teatrem drzwi na świat i dają możliwość podzielenia się polską sztuką z międzynarodową publicznością. Otrzymał on już zaproszenia do Australii, Turcji oraz na różne festiwale szekspirowskie na świecie. W październiku Teatr Pieśń Kozła występować będzie z Macbeth`em na międzynarodowym festiwalu teatralnym CERVANTINO w Guanajuato.

Pieśni Leara, Grzegorz Bral
Premiera: 28 września 2012 roku godz. 19.00
Teatr Pieśni Kozła
Jana Ewangelisty Purkyniego 1
Wrocław

Dodaj komentarz