• 2012-09-20

Maksymilian Gierymski w Zielonej Górze

22 września w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się prezentacja obrazu Maksymiliana Gierymskiego Rewizja nocna.

Maksymilian Gierymski, „Rewizja nocna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maksymilian Gierymski, „Rewizja nocna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Ziemi Lubuskiej uprzejmie zaprasza na trzecią już prezentację w ramach cyklu Arcydzieła polskiego malarstwa, w którym są pokazywane znaczące obrazy najwybitniejszych polskich artystów, a swoistym kluczem doboru autorów jest brak ich prac w zbiorach MZL. W czasie każdego pokazu w ciągu jednego tylko wieczoru można obejrzeć obraz wybitnego polskiego twórcy, wypożyczony na tę okazję z wybranego polskiego muzeum. Pokazowi towarzyszy zawsze wykład poświęcony autorowi i jego twórczości ze szczególnym uwzględnieniem prezentowanego dzieła.

Tym razem w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze przez kilka godzin w sobotni wieczór będzie można podziwiać pochodzący z Muzeum Narodowego w Poznaniu obraz Maksymiliana Gierymskiego Rewizja nocna oraz wysłuchać wykład dr Marii Gołąb (MNP) na temat artysty i jego dzieła.

Obraz Maksymiliana Gierymskiego Rewizja nocna (1872) jest dziełem ze wszech miar szczególnym. Namalowany przez jednego z najwybitniejszych polskich artystów drugiej połowy XIX wieku przez ponad sto lat uchodził za zaginiony. Wystawiony w 1872 roku w Kunstverein w Monachium oraz w Künstlerhaus w Wiedniu i w Berlinie wielokrotnie był opisywany przez polskich i niemieckich krytyków i historyków sztuki. Zwracał uwagę mistrzostwem wykonania trudnego pod względem malarskim zadania, jakim było przedstawienie nocnej wielofiguralnej sceny oświetlonej kilkoma źródłami światła o różnych stopniach jasności. Dzieło to, wraz z całą powstańczą serią, w równym stopniu kształtowało wyobrażenia o styczniowej insurekcji 1863 roku, jak Grottgerowska dramatyczna wizja powstania zawarta w patriotycznym cyklu Polonia.

Maksymilian Gierymski, Rewizja nocna
Prezentacja odbędzie się 22 września 2012 roku w godzinach od 19.00-23.00.
Wykład dr Marii Gołąb rozpocznie się o godzinie 19.00
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
Zielona Góra

Kurator: Leszek Kania

Dodaj komentarz