• 2012-09-20

Maraton z Le Corbusierem w Warszawie

6 października, z okazji 125. urodzin Le Corbusiera, Centrum Architektury w Warszawie zaprasza na maraton wykładów o słynnym architekcie oraz premierę pierwszego polskiego wydania jego książki W stronę architektury.

Le CorbusYear, zdjęcie (źródło: materiały prasowe)

Le CorbusYear, zdjęcie (źródło: materiały prasowe)

Całodzienny cykl wykładów poświęcony postaci i ideom oraz polskim wyznawcom i naśladowcom Le Corbusiera to kulminacja programu edukacyjno-kulturalnego Le CorbusYear organizowanego przez Centrum Architektury w 2012 roku.

Będzie to okazja do lepszego poznania postaci najbardziej wpływowego i kontrowersyjnego architekta XX wieku – dla jednych wybitnego myśliciela, papieża architektury nowoczesnej, dla innych największego szkodnika w dziejach architektury.

Oprócz polskich specjalistów wystąpią goście ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Gwiazdą wydarzenia będzie Charles Jencks – amerykańsko-brytyjski teoretyk architektury, który Le Corbusierowi poświęcił ponad 30 lat pracy, autor najpopularniejszej w Polsce książki o tym architekcie: Le Corbusier – tragizm współczesnej architektury (1973, wyd. pol. 1982) oraz nieprzetłumaczonej jeszcze Le Corbusier and the Continual Revolution in Architecture (2000).

Program maratonu:

Część I – godz. 11.00-14.00

  • Charles Jencks – Le Corbusier: Right and Wrong – brytyjsko-amerykański teoretyk architektury opowie o tym, jak ocenia dorobek Le Corbusiera i za co warto go cenić w naszych czasach;
  • Joanna Kusiak – socjolożka; opowie o aktualności Karty Ateńskiej oraz innych manifestów urbanistycznych w kontekście problemów współczesnych miast;
  • Arthur Rüegg – szwajcarski architekt i badacz architektury, profesor ETH w Zurychu; zapozna publiczność ze swoimi badaniami nad kwestią koloru w architekturze Le Corbusiera, którego wczesny dorobek znamy głównie z czarno-białych zdjęć.

Część II – godz. 15.00-18.00

  • Marta Leśniakowska – profesor w Instytucie Historii Sztuki PAN, znawczyni architektury XX wieku; po raz pierwszy zaprezentuje publiczności rezultaty swoich badań na temat związków Le Corbusiera z Polską i wpływu na polską architekturę;
  • Ryszard Nakonieczny – historyk architektury; odpowie na pytanie, czy Le Corbusier naprawdę nigdy nie był w Polsce;
  • Tomasz Fudala ­– historyk architektury, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej; opowie o Halinie i Zygmuncie Skibniewskich – wpływowych polskich architektach i propagatorach idei Le Corbusiera;
  • Charles Knevitt – brytyjski kurator, publicysta, uczestnik projektu badawczego Le Corbusier and Britain; wygłosi wykład na temat książki W stronę architektury Le Corbusiera pokazując, skąd i od kogo jej autor czerpał swoje idee oraz jak ta książka wpłynęła na architekturę w Wielkiej Brytanii i nie tylko.

Papież się myli, ale nie zawsze
Maraton wykładów o Le Corbusierze
6 października 2012 r., godz. 11.00-18.00
Pawilon SARP, ul. Foksal 2
Warszawa

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR