• 2012-09-20

Kino Autobusowe w Galerii Arsenał

20 września Galeria Arsenał w Białymstoku, w ramach cyklu Kino Autobusowe, zaprasza na projekcję filmu Karola Radziszewskiego pt. Backstage.

Kadr z filmu „Backstage” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Backstage” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radziszewski zrealizował film Backstage podczas dwudniowej sesji filmowej. Wzięli w niej udział mężczyźni, którzy odpowiedzieli na zamieszczone przez artystę ogłoszenie o naborze uczestników do nowego projektu artystycznego. Chętni nie wiedzieli jednak, że projekt ten ogranicza się wyłącznie do realizowanych z ich udziałem zdjęć próbnych.

Backstage to opowieść o tych mężczyznach – o ich świadomości bycia oglądanym, potrzebie pokazywania siebie z najatrakcyjniejszej strony, gotowości do poświęceń w imię zakwalifikowania się do kolejnego etapu. Jest to jednak także opowieść o samym artyście, który ujawnia zaplecze swojej pracy i odkrywa się przed widzem niemal tak samo jak współpracujący z nim mężczyźni – wszak to jego relacje z modelami, sztuką i widzami stanowią podstawę tego projektu.

Backstage można także odczytać jako zapis swoistej queer’owej interwencji w mocno zakorzenioną w sztuce relację między heteroseksualnym artystą i jego modelką, która ulega tu przekształceniu w relację między homoseksualnym artystą i heteroseksualnym modelem.

Karol Radziszewski (ur.1980) – twórca instalacji, fotografii, filmów wideo, autor projektów interdyscyplinarnych. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Wydawca i redaktor naczelny magazynu DIK Fagazine. Laureat Paszportu Polityki (2009). Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce (m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi) i za granicą (m.in. Biennale w Pradze, New York Photo Festival w Nowym Jorku, Biennale of Young Artists w Tallinie, Bat-Yam International Biennale of Landscape Urbanism w Bat-Yam, Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku, Museum of Contemporary Art Vojvodina w Nowym Sadzie, Kunsthalle Wien w Wiedniu, Real Art Ways w Hartford, New Museum w Nowym Jorku oraz Cobra Museum of Modern Art w Amsterdamie).

Kino Autobusowe: Backstage, reż. Karol Radziszewski
20 września 2012 r., godz. 19.00
Galeria Arsenał elektrownia
Białystok

Dodaj komentarz