• 2012-09-19

Noc Kina Europejskiego w Krakowie

22 września krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza na Noc Kina Europejskiego organizowaną w ramach Europejskiego Dnia Języków.

Noc Kina Europejskiego - plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noc Kina Europejskiego - plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ciągu jednej nocy będzie można obejrzeć francuskie Śniegi Kilimandżaro – laureata nagrody filmowej LUX przyznawanej przez Parlament Europejski, włoską Gorączkę, która prezentuje gorzkie spojrzenie na współczesne Włochy, hiszpański Habana Blues, opowiadający historię młodych kubańskich muzyków oraz brytyjską serię krótkich dokumentów obrazujących problemy tożsamości kulturowej na Wyspach.

Program:

  • 19.00 – Śniegi Kilimandżaro, reż. Robert Guédiguian, Francja 2011, 107’
  • 20.45 – Gorączka, reż. Alessandro D’Alatri, Włochy 2005, 108’
  • 22.30 – Habana Blues, reż. Benito Zambrano, Hiszpania 2005, 110’
  • 00.30 – Seria krótkich dokumentów z Wielkiej Brytanii

Śniegi Kilimandżaro, reż. Robert Guédiguian – Michel i Maie-Claire wiodą szczęśliwe życie. Kochają się od przeszło 30 lat, mają dorosłe już dzieci, dorobili się rozkosznych wnuków i otacza ich krąg przyjaciół. Są dumni ze swoich przekonań, a także z tego kim są. Nawet kiedy Michel traci pracę, nie kładzie się to cieniem na ich szczęściu. Pewnego dnia jednak zostają napadnięci, pobici i okradzeni przez dwóch, zamaskowanych mężczyzn. Ich szok jest jeszcze większy, kiedy dowiadują się kto i dlaczego zorganizował napad.

Gorączka, reż. Alessandro D’Alatri – gorzkie spojrzenie na współczesne Włochy: pasja i zaangażowanie młodego człowieka zderzają się z biurokracją i odwiecznym zwyczajem równania do szeregu. Historia zmagania się jednostki z powszechną szarzyzną i bylejakością.

Habana Blues, reż. Benito Zambrano – dwaj młodzi kubańscy muzycy – Ruy i Tito – mają to samo marzenie: osiągnąć sukces i sławę i… jak najszybciej wyjechać z Hawany. Ruy mieszka z Caridad i dwojgiem dzieci. Mimo, że się kochają, ich związek zmierza ku końcowi. Tito mieszka razem z babcią. Kiedy muzycy przygotowują swój pierwszy wielki koncert, dowiadują się, że Martha i Lorenzo – para hiszpańskich producentów muzycznych szuka talentów na Kubie. To może być dla nich wielka szansa na odmianę losu, dlatego postanawiają podbić serca Hiszpanów. Okazuje się jednak, że producenci z wolnego świata nie są bezinteresowni.

Noc Kina Europejskiego
22 września 2012 r., godz. 19.00
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz