• 2012-09-19

Dłubak Soundsystem w Warszawie

29 września w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zaprezentowany zostanie utwór Mikołaja Pałosza, Ray Dickaty, Włodzimierza Kossaka Dłubak Soundsystem.

Fot. Zbigniew Dłubak, „Gestykulacje“, 1970-1979, montaż: Włodzimierz Kossak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Zbigniew Dłubak, „Gestykulacje“, 1970-1979, montaż: Włodzimierz Kossak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dłubak Soundsystemto niezwykły utwór, który jest dialogiem pomiędzy fotografiami klasyka polskiej neoawangardy Zbigniewa Dłubaka (1921-2005) a eksperymentalną muzyką współczesną wiolonczelisty Mikołaja Pałosza i saksofonisty Raya Dickaty’ego. Premiera tego oryginalnego, audiowizualnego utworu, stworzonego według koncepcji Mikołaja Pałosza, odbędzie się w ostatnim dniu festiwalu Warszawska Jesień.

Setki fotografii Dłubaka z cyklu Gestykulacje (1970-1978), ułożone w sekwencje, tworzą wizualną warstwę dzieła – wielkoformatowe video zrealizowane przez Włodzimierza Kossaka. Narracja stworzona z obrazów dłoni i nagich korpusów, ich wzajemne relacje i przekształcenia stanowią wizualną partyturę dla muzyków.

Duetowi Pałosza i Dickaty’ego udało się stworzyć synergię pomiędzy obrazem a muzyką. Dwa systemy znaków – wizualnych i muzycznych – są ze sobą zespolone. Między dźwiękiem a obrazem, nie zachodzą proste relacje jak w przypadku ilustracji czy wizualizacji.

Praca wiolonczelisty i saksofonisty to analityczne odczytanie serii i sekwencji obrazów – podobieństw, różnic, zależności – a nie muzyczna interpretacja ich treści. Muzyka Pałosza i Dickaty’ego jest także poszukiwaniem kompromisu między precyzyjnymi wytycznymi wynikającymi z tej wizualnej partytury, a nieskrępowanym żywiołem free improvisation.

Koncepcja artystyczna: Mikołaj Pałosz
Muzyka: Mikołaj Pałosz (wiolonczela), Ray Dickaty (saksofony)
Montaż i realizacja video: Włodzimierz Kossak
Koordynatorka: Katarzyna Kucharska
Organizator: Fundacja Archeologia Fotografii
Współorganizator: Galeria Muzyki CSW

Mikołaj Pałosz, Ray Dickaty, Włodzimierz Kossak, Dłubak Soundsystem
Utwór odbędzie się 29 września 2012 roku o godz. 16.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz