Greg Marinovich, Joăo Silva Bractwo Bang Bang

19 września nakładem Wydawnictwa SQN ukaże się książka zatytułowana Bractwo Bang Bang. To wciągająca opowieść o przyjaźni, współzawodnictwie, męskości i przygodach czterech młodych reporterów zdających relacje z demokratyzowania się RPA. Książkę na język polski przełożył Wojciech Jagielski.

Greg Marinovich, Joăo Silva „Bractwo Bang Bang”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Greg Marinovich, Joăo Silva „Bractwo Bang Bang”, okładka (źródło: materiały prasowe)

W opanowanej przez chaos Afryce nigdzie nie jest bezpiecznie. Mimo to europejscy i amerykańscy fotografowie śmiało wkraczają na teren regularnych bitew, pokazując światu, że na Czarnym Kontynencie nie ma litości. Ken, Gregory, Kevin i Joăo pracują dla Wydawnictwa Star, a ich zdjęcia zdobią okładki każdej renomowanej gazety na świecie. Są na miejscu zawsze, gdy dzieje się coś ważnego. Chwała, popularność, nagrody i uznanie nie przekładają się jednak na szczęście osobiste. Widząc tyle rozlewu krwi, nie można tak po prostu przejść do normalności.

Żądza najlepszych ujęć i pozorne lekceważenie ryzyka przysporzyła sławy grupie reporterów: Gregowi Marinovichowi, Joăo Silvie, Kenowi Oosterbroekowi oraz Kevinowi Carterowi, znanej jako Bractwo Bang Bang.

Oosterbroek już nie żyje. Został zabity na kilka dni przed pierwszymi powszechnymi wyborami w historii RPA. Carter, który zdobył Pulitzera za kultowe zdjęcie z Sudanu (z małą afrykańską dziewczynką i sępem w tle), popełnił samobójstwo wkrótce po wspomnianych wyborach. Dwaj pozostali, Greg Marinovich oraz Joăo Silva napisali tę książkę, która stała się inspiracją do nakręcenia filmu o takim samym tytule.

Bractwo Bang Bang to historia o ich odwadze i hołd złożony tym, którzy odeszli.

Greg Marinovich to uhonorowany nagrodą Pulitzera fotograf i dokumentalista, który osiemnaście lat poświęcił relacjonowaniu konfliktów, tworzeniu filmów dokumentalnych i fotografii prasowej w rożnych zakątkach świata. Jego zdjęcia pojawiały się na okładkach najważniejszych gazet na całym świecie, takich jak Time, Newsweek czy Paris Match. W 2009 roku odebrał nagrodę imienia Nata Nakasy za odważne dziennikarstwo. Pochodzi z Republiki Południowej Afryki, obecnie mieszka w Johannesburgu wraz z rodziną.

Joăo Silva to fotograf New York Timesa uhonorowany między innymi dwiema nagrodami World Press Photo, nagrodą Overseas Press Club oraz nagrodą Frontline Club za całokształt pracy. Ostatnie dwadzieścia lat poświęcił relacjonowaniu konfliktów na całym świecie. Urodził się w Lizbonie, a obecnie mieszka z żoną i dziećmi w Johannesburgu.

Na tym polega praca fotoreportera wojennego – być we właściwym miejscu o właściwej porze, zrobić zdjęcia i posłać je w świat jak informację.

Krzysztof Miller

Wydawnictwo SQN (Sine Qua Non) powstało w połowie 2010 roku. Ideą, która przyświecała założycielom jest publikowanie książek z pasją. Dla jednych pasją jest piłka nożna, dla innych film, trzeci interesuje się sztuką współczesną a jeszcze kolejny po prostu literaturą. Jednak każdy z nich ma możliwość dzielić się swoją pasją właśnie poprzez książkę.

W oparciu o te założenia działa Sine Qua Non. Wśród pozycji, które ukazały się nakładem wydawnictwa można znaleźć książki o piłce nożnej, sztuce współczesnej, serialowe oraz inne, które są realizacją pasji.

Greg Marinovich, Joăo Silva Bractwo Bang Bang (The Bang-bang Club) 
Tłumaczenie: Wojciech Jagielski
Język oryginału: angielski
Wydawnictwo SQN
Data wydania: 19 września 2012 roku

Dodaj komentarz