Agnieszka Polska w Warszawie

Od 7 września w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę Agnieszki Polskiej Auroryt.

Autor: Agnieszka Polska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Agnieszka Polska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Polska wykorzystuje w swoich pracach fotografie, animację, wideo, technikę kolażu. Interesuje ją natura mechanizmu pamięci, który poprzez swoją niedoskonałość zbliża się do procesu kreacji. Artystka tworzy głównie filmy animowane bazujące na idei ożywienia materiałów archiwalnych, starych fotografii. Materiałem źródłowym wykorzystywanym przez Polską są często przedwojenne gazety, książki, czarno-białe zdjęcia z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, w tym dokumentacja dzieł sztuki.

Ta zapożyczona estetyka decyduje o atmosferze jej prac, jakby zakorzenionej w utopijnych, nieco wyidealizowanych wizjach przeszłości. W swoich pracach wideo i w fotografiach artystka pokazuje, jak nieporozumienia wynikające z odczytywania archiwalnych materiałów prowadzą do powstania nowych jakości. Polska traktuje sztukę jako archiwum, a sobie wyznacza rolę archiwisty o krytycznym zacięciu – mniej interesuje ją to, co faktycznie zostało zarchiwizowane, a bardziej rzeczy, które nie znalazły się w archiwum. Dzięki temu jej prace balansują na granicy rzeczywistości i fikcji, a widz pozostaje w stanie niepewności co do statusu prezentowanego materiału: co jest artystyczną kreacją, a co dokumentem historycznym.

W ramach indywidualnej wystawy Agnieszki Polskiej w CSW odbywa się premierowy pokaz jej nowego filmu pt. Włosy / Hair. Towarzyszą mu wybrane, wcześniejsze prace artystki, m.in. filmy How the Work is Done (2011), Stahlwille (2008) oraz foto-kolaże.

Agnieszka Polska (ur. 1985) jest jedną z najciekawszych polskich artystek młodego pokolenia. W 2011 roku zdobyła główną nagrodę w konkursie malarskim im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, zaś w tym roku jej filmy były prezentowane w Tate Modern w Londynie. Polska znalazła się także wśród 20 artystów nominowanych w 2012 roku do Future Generation Prize – nagrody dla młodych artystów ufundowanej przez ukraińskiego kolekcjonera Wiktora Pinczuka, założyciela centrum sztuki współczesnej w Kijowie – Pinchuk Art Centre.

Agnieszka Polska, Auroryt
Wernisaż: 7 września 2012 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 25 listopada 2012 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Kurator wystawy: Ewa Gorządek

Dodaj komentarz