• 2012-09-15

Wideo instalacja Maj Hasager w Gdańsku

Od 29 września w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku będzie można oglądać wystawę Maj Hasager Grudnie.

Maj Hasager, „Still from Montage film” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maj Hasager, „Still from Montage film” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chociaż Maj Hasager jest artystką tworząca fikcję, kluczowe pytanie jej pracy brzmi- gdzie leży prawda? Jej prace analizują linią przebiegającą pomiędzy oficjalnym obrazem historii a ludzką pamięcią o historycznych wydarzeniach. Na czym skupiamy się podczas dziejowych zawieruch? Co pamiętamy po latach?

Metoda Maj Hasager bliska jest podejściu dokumentalisty, artystka pracuje głównie z tekstem, dźwiękiem, wideo, fotografia. Analiza badawcza materiału to oś i narzędzie jej pracy, poszukiwania rozwijają się zazwyczaj na kilku poziomach – teoretycznym i empirycznym. Produkcja pracy poprzedzona jest resarchem, prowadzonym dwupłaszczyznowo – w oficjalnych archiwach i w oparciu o rozmowy ze ludźmi. Na tej bazie w procesie twórczej kreacji artystka tworzy nowa narracją, będącą spojrzeniem z zewnątrz na ludzi i system, w którym funkcjonowali.

Hasager pyta o sposoby dojścia do prawdy i możliwości kształtowania publicznego dyskursu, analizując na równi materiał oficjalny i prywatne opowieści. Zebrany materiał przetworzony stawiaja pytania o ludzi, bohaterów prac. W ten sposób artystka przesuwa akcenty, tworzy alternatywna wersję historii, odbiegająca od opowieści bohaterów a skupiającą się na wspomnieniach zwyczajnych ludzi. W ten sposób stara się dopełnić obraz tamtych czasów, uzupełnić je o aspekt dnia codziennego. Poprzez przesunięcie często ujawniają sie treści utajone.

Projekt Grudnie powstał we współpracy z grupę literacką Uniwersytetu III Wieku. Skupia się na historiach kobiet świadków dwóch gdańskich grudni – roku 1970 oraz 1981. Obydwa znane są doskonale z tysięcy oficjalnych zdjęć. Artystka analizuje narracje zapomniane, wydawało by się błahe opowieści życia codziennego – czasami zabawne, czasami dramatyczne, opowiedziane z często pomijanej kobiecej perspektywy. W dwukanałowa instalacja wideo zestawione one zostaną z obrazami z oficjalnych archiwów ułożonymi w fikcyjną narracje. Zaproponowana gra ujawni to, co ukryte, postawi pytanie czy historia naprawdę jest zamknięta? Prace Maj Hasager sa bowiem pytaniem o status archiwów i dokumentalistów w tworzenie historii.

Praca artystki powstała podczas pobytów rezydencyjnych w Gdańsku i jest częścią projektu Cities on the edge, badającego specyficzne położenie Gdańska na krawędzi.

Maj Hasager, Grudnie
Wernisaż: 28 września 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 października 2012 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk

Kurator: Agnieszka Kulazińska

Dodaj komentarz