Front Wschodni w Atlasie Sztuki

Od 14 września w Atlasie Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę Front Wschodni. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z prof. Józefem Robakowskim.

Wystawa „Front Wschodni”, Atlas Sztuki w Łodzi, 13 września 2012 roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Front Wschodni”, Atlas Sztuki w Łodzi, 13 września 2012 roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Front Wschodni to już czwarta wystawa w Atlasie Sztuki przygotowana we współpracy z prof. Józefem Robakowskim. Pomysłodawca i kurator Frontu Wschodniego stawia w niej pytanie: jaki wpływ na sztukę i kulturę mieszkańców Łodzi miał przyjazd w latach dwudziestych XX wieku kilku awangardowych artystów z Rosji?

Na wystawie są prezentowane prace następujących artystów: Władysława Strzemińskiego, Karola Hillera, Grupy Jung Idysz, Samuela Szczekacza, Juliana Lewina, Konstantego Mackiewicza, Aleksandra Rodczenko, Pawła Fiłonowa, Dżigi Wiertowa, Siergieja Paradżanowa, Günthera Ueckera, Wacława Szpakowskiego, Gerarda Jürgena Blum–Kwiatkowskiego, Wojciecha Wiszniewskiego, Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Rybczyńskiego, Wojciecha Bruszewskiego, Ryszarda Waśko, Małgorzaty Borek, Kamila Kuskowskiego, Zygmunta Krauze, Łukasza Ogórka, Anny Orlikowskiej, Macieja Walczaka, Aleksandry Chciuk i Aleksandry Czerniawskiej.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów: Muzeum Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie, Kolekcji Braci Bieńkowskich, Galerii Wymiany, Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego (Galeria Piekary), Kolekcji Hendrika A. Berinsona (Galerie Berinson), archiwów TVP, WFO oraz zbiorów artystów.

W przygotowanym z okazji wystawy katalogu są publikowane dwie rozmowy z prof. Józefem Robakowskim. Jedną z nich przeprowadził Michał Jachuła, kurator młodego pokolenia, na co dzień pracujący w Galerii Arsenał w Białymstoku, drugą zaś Jacek Michalak.

Zapraszając do obejrzenia Frontu Wschodniego w Atlasie Sztuki Jacek Michalak cytuje  słowa prof. Józefa Robakowskiego wypowiedziane w jednym z wywiadów:

Wystawa Front Wschodni, to moja wypowiedź jako artysty. […] Jako artysta nie muszę się do końca liczyć z historią sztuki i utartym przez historyków sposobem rozumienia konstruktywizmu. W tej wystawie zamieniam się raczej w aktywnego intruza, którego interesuje pytanie czy prace, które pojawią się w zorganizowanej przeze mnie przestrzeni maja aktualnie siłę działania energetycznego? Ustawione w nowym multimedialnym porządku powinny uruchomić wśród zwiedzających nowe wrażenia. Sytuacja ma być z założenia ryzykowna, inaczej nie osiągnę twórczego przesunięcia, o które mi bardzo chodzi.

Wystawa Front Wschodni prezentowana jest w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2012 i została zorganizowana we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Front Wschodni
Wernisaż: 14 września 2012 roku, godz. 19.00
Atlas Sztuki
ul. Piotrkowska 114/116
Łódź

Dodaj komentarz