Na uspokojenie – akcja miejska w Katowicach

14 września w Katowicach odbędzie się wernisaż instalacji Na uspokojenie zaprojektowanej dla mieszkańców miasta przez artystkę Magdalenę Starską.

„Na uspokojenie” Magdalena Starska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Na uspokojenie” Magdalena Starska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akcja miejska Magdaleny Starskiej to kolejne wydarzenie w ramach projektu Drobnostki — zaplanowanej na cały rok płaszczyzny spotkań artystów, designerów i społeczności lokalnej w ramach projekcji, paneli dyskusyjnych, performance’ów i akcji w mieście. Jego celem jest stymulowanie przez artystów potrzeby przekształcenia najbliższego otoczenia, która może prowadzić do zmiany sposobu myślenia o przestrzeni jako formie modelującej większość zachowań. Działania i realizacje zaproszonych twórców mają zachęcać do przeprojektowania niegościnnej przestrzeni miasta w miejsce stwarzające okazje do zadomowienia, nawiązywania i podtrzymywania więzi.

Magdalena Starska zaprojektowała dla mieszkańców Katowic prowizoryczną ziemiankę, w której zgromadzone zostały ogórki. Jej pomysł wziął się z potrzeby akumulacji dóbr i zabezpieczania się na ciężkie czasy. Ogólnodostępna ziemianka będzie przez miesiąc funkcjonować na zasadzie schronienia i kryjówki, miejsca bezpieczeństwa, dostatku i obfitości. Życiodajne zapasy czekają w niej na wyciągnięcie ręki. Artystka uważa, że w ten sam sposób dostępny jest w naszej głowie spokój.

Jak w przypadku wcześniejszych akcji, Starskiej towarzyszy idea stapiania się przestrzeni wspólnej i prywatnej, holistyczna wizja miasta ściśle splecionego z ciałami jego mieszkańców. Artystka utożsamia ogórki z bateriami napełnionymi siłą miłości. Zgromadzone w jednym miejscu zapasy mają być oazą przywołującą nastrój wsparcia i ochrony. Starska chce dzielić się z mieszkańcami spokojem wpisanym w sam proces zaprawy, który będzie okazją do spotkania i wspólnej pracy.

Magdalena Starska (ur. 1980 r.) ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych dyplomem w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Członkini grupy PENERSTWO. Podłożem jej działań artystycznych jest zamysł kreowania sytuacji wspólnotowych. Brała udział m.in. w wystawach: Transylwania w BWA w Zielonej Górze, w Alfabet polski — część 1 w BWA w Tarnowie, Śniące ciała w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Na uspokojenie
Magdalena Starska
Kuratorka: Marta Lisok
Wernisaż: 14 września 2012 r., godz. 18.00
Plac Obrońców Katowic
Katowice

Dodaj komentarz