• 2012-09-14

Mur – życie Ireny Sendlerowej

27 września Lubelski Salon Artystyczny zaprasza na spektakl Mur Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, który odbędzie się w Centrum Kultury w Lublinie.

Plakat spektaklu „Mur" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat spektaklu „Mur" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kobiety to lepsi mężczyźni. Prawdziwość tej starej mądrości potwierdza życie Ireny Sendlerowej. Tej bohaterskiej kobiecie – katoliczce wychowanej w duchu demokratycznej lewicy udało się, ryzykując własnym życiem, ocalić od zagłady około 2.500 żydowskich dzieci, które wyprowadziła z warszawskiego getta i którym następnie znalazła bezpieczne schronienie. Jej niezwykła, często brawurowa, działalność zyskała po wojnie szacunek na całym świecie. Izraelski Instytut Yad Vashem uhonorował ją medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W Polsce otrzymała order Orła Białego. Była też kandydatką do pokojowej nagrody Nobla. Zmarła w 2008 roku w wieku 98 lat.

Spektakl o bohaterskiej kobiecie składa się z epizodów, pozwalających zrozumieć ogrom podejmowanego ryzyka. Śmiercią grozili jej nie tylko niemieccy okupanci, ale także swojscy szmalcownicy i rodzimi faszyści. Mimo zagrożeń pani Irena (pseudonim Jolanta) codziennie wypełniała swą misję. A później przez wiele lat milczała o własnych zasługach, nie czekała na zaszczyty i nagrody. Dziś wraca do nas, by przypomnieć, że Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. A ona przecież uratowała wiele światów, wierząc, że będą lepsze niż ten, zachowany w pamięci.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z panią Janiną Zgrzembską – córką Ireny Sendlerowej.

Mur 
Występuje: Ewa Dąbrowska
Tekst: Ryszard Marek Groński
Reżyseria: Maciej Wojtyszko

27 września 2012 roku, godz. 19.00
Warsztaty Kultury (filia Centrum Kultury)
ul. Popiełuszki 5
Lublin

Dodaj komentarz