• 2012-09-14

Filmy otwarcia festiwalu Ars Independent

Polskie premiery filmów Ostatni krok Alego Mosaffy oraz Americano Mathieu Demy’ego otworzą 21 września II edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent w Katowicach.

„Americano” reż. Mathieu Demy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Americano” reż. Mathieu Demy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ostatni krok (The Last Step) w reżyserii Alego Mosaffy to opowieść rozgrywająca się w środowisku aktorskim. Poetycka medytacja na temat miłości i śmierci we współczesnym Teheranie. Niezwykły film-labirynt luźno inspirowany Śmiercią Iwana Iljicza Lwa Tołstoja oraz Zmarłymi Jamesa Joyce’a. W głównej roli występuje Leila Hatami – pamiętna Simin z nagrodzonego Oscarem Rozstania. Za rolę w Ostatnim kroku otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na MFF w Karlovych Varach (2012).

Drugim filmem otwarcia będzie Americano – pełnometrażowy debiut Mathieu Demy’ego, syna Agnes Vardy i Jacquesa Demy’ego. To ciekawie poprowadzona opowieść o powrocie dorosłego mężczyzny do miejsca dzieciństwa. Martin, dowiedziawszy się o śmierci swojej matki, opuszcza Francję i leci do Los Angeles. Niechętnie przyznając się do amerykańskich korzeni i chcąc jak najszybciej zakończyć formalności dotyczące pogrzebu i spadku, zostaje niespodziewanie zmuszony do dłuższego pobytu poza Europą. Odkrywa w tym czasie tajemnice ostatnich lat życia matki. Film przeplatają fragmenty Kłamliwego dokumentu (1981) Agnes Vardy, a postać przyjaciółki matki (w tej roli Salma Hayek) jest bezpośrednim odwołaniem do Loli Jacquesa Demy’ego.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent
21-30 września 2012 r.
Katowice

Dodaj komentarz