• 2012-09-14

1. Festiwal Filmów Koreańskich we Wrocławiu

Od 19 do 25 października we wrocławskim kinie Helios Nowe Horyzonty potrwa Festiwal Filmów Koreańskich.

„Barbie” reż. Lee Sang-woo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Barbie” reż. Lee Sang-woo (źródło: materiały prasowe organizatora)

To pierwsze coroczne wydarzenie kulturalne w Polsce, specjalizujące się w promowaniu kina koreańskiego, wyjątkowa okazja do spotkania z kulturą i rzeczywistością Korei Południowej, gdzie harmonizują ze sobą nowoczesność i tradycja. W programie festiwalu znajdą się najnowsze produkcje oraz przegląd filmów mistrza kina południowokoreańskiego Kim Ki-duka, nagrodzonego na zakończonym kilka dni temu festiwalu w Wenecji Złotym Lwem za film Pieta.

Wśród nowych filmów będzie można zobaczyć między innymi In Another Country cenionego reżysera Honga Sang-soo. Pokazywane w głównym konkursie tegorocznego festiwalu w Cannes dzieło pokazuje w żartobliwy sposób, w jaki sposób obcokrajowca może zaskoczyć koreańska prowincja. Na ten autotematyczny film składają się trzy historie, których akcja rozgrywa się w tym samym miejscu, ale mające innych bohaterów (granych jednak przez tych samych aktorów). Isabelle Huppert w każdej z nowelek gra Francuzkę wkraczającą w nieznane koreańskie otoczenie.

Wydarzeniem festiwalu będzie polska premiera filmu Barbie w reżyserii Lee Sang-woo, nazywanego następcą Kim Ki-duka. To historia amerykańskiego lekarza, który wraz z jedną ze swoich córek przyjeżdża do Korei, by zaadoptować pochodzącą z biednej rodziny, zdrową koreańską dziewczynkę. 13-letnia Soon-young, opiekująca się młodszą siostrą i niepełnosprawnym ojcem, zostaje sprzedana Amerykaninowi przez żądnego zysku wuja. Nie może pogodzić się z rozstaniem i postanawia wysłać zagranicę zakochaną w Ameryce, chorowitą siostrę.

Poetry Lee Chang-Donga to jeden z najlepszych filmów koreańskich, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Został nagrodzony za scenariusz na festiwalu w Cannes w 2010 roku. To piękne i wstrząsające zderzenie poezji i brutalności – esencja kina południowokoreańskiego.

O kurze, która opuściła podwórze Oh Sung-yoona to najpopularniejsza animacja w historii kina koreańskiego oparta na bardzo popularnej książce Hwanga Sun-mi, znanej i nagradzanej również w Polsce. To film animowany nie tylko dla dzieci, poruszający problematykę tolerancji i inności w społeczeństwie.

W programie festiwalu również przegląd filmów Kim Ki-duka. W kinie Helios Nowe Horyzonty będzie można zobaczyć najsłynniejsze dzieła reżysera, m.in. Pusty dom (nagroda FIPRESCI w Wenecji), Samarytankę (Srebrny Niedźwiedź na Berlinale) i Łuk, a także mniej znane Oddech czy Czas.

1. Festiwal Filmów Koreańskich
19-25 października 2012 r.
Kino Helios Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz