• 2012-09-13

Wyczół w Stalowej Woli

Od 22 września w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli będzie można oglądać wystawę Wyczół. Malarstwo i grafika Leona Wyczółkowskiego w 160. rocznicę urodzin Artysty.

Autor: Leon Wyczółkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Leon Wyczółkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na wystawę retrospektywną Leona Wyczółkowskiego (1852–1936), malarza, grafika, pedagoga, jednego z największych i najważniejszych artystów Młodej Polski, zorganizowaną w 160. rocznicę jego urodzin.

Z jego bogatej twórczości, która trwała ponad pięćdziesiąt lat, prezentujemy najważniejsze problemy i zjawiska. Motywem przewodnim są fascynacje sztuką Japonii. Na wystawie pojawi się kilka wybranych japońskich sekwencji i tematów: krajobrazy tatrzańskie (Wrażenia z Tatr), drzewa (Jumoku), chryzantemy (Kiku no hana), obrazy kwiatów i ptaków (Kachō-ga), oraz gra z formatami malarskimi i rekwizytami (Kwiaty w oknie i katagami). Ponadto zostaną pokazane portrety oraz obszerny przegląd grafik artysty, których był jednym z najważniejszych twórców. W sumie na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 60 prac.

Leon Wyczółkowski zetknął się ze sztuką japońską zapewne w 1873 roku w Wiedniu na Wystawie Światowej. Kolejne pobyty artysty na Wystawach Światowych w Paryżu w latach 1878, 1889 i 1900 pogłębiły jego zainteresowanie sztuką Dalekiego Wschodu. Równie ważne były kontakty z Wiedniem, z Secesją Wiedeńską, której był członkiem, z tamtejszym środowiskiem kolekcjonerów sztuki japońskiej. A przyjaźń z Feliksem Mangghą Jasieńskim i atmosfera środowiska artystycznego młodopolskiego Krakowa sprawiły, iż sztuka japońska stała się dla Wyczółkowskiego naturalnym punktem odniesienia.

Wyczółkowski stworzył serie tatrzańskich arcydzieł, które skupiają wszystkie najważniejsze cechy estetyki japońskiej i stanowią jeden z najwybitniejszych przykładów polskiego japonizmu. Wśród tatrzańskich pejzaży Wyczółkowskiego dominują widoki Morskiego Oka, które należą do najważniejszych i najliczniejszych, oraz Czarnego Stawu pod Rysami.

Wyczółkowski był również jednym z najwybitniejszych polskich portrecistów. Na wystawie zostaną zaprezentowane wizerunki z różnych etapów twórczości, ludzi anonimowych, jak i najważniejszych postaci życia kulturalnego Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Pod wpływem Feliksa Jasieńskiego, zarażony jego entuzjazmem w propagowaniu estetyki czerni i bieli Wyczółkowski zajął się grafiką, która stała się dla niego podstawową formą wypowiedzi i polem eksperymentu. Przez blisko trzydzieści lat wykonał około pięciuset prac.

Autor: Leon Wyczółkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Leon Wyczółkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawę dopełnia – prezentowana po raz pierwszy w Stalowej Woli kolekcja sztuki Dalekiego Wschodu – japońskiej i chińskiej – zgromadzona przez Wyczółkowskiego. Drzeworyty ukiyo-e, tkaniny i przedmioty rzemiosła artystycznego. I choć ta kolekcja była gromadzona przypadkowo i emocjonalnie, to dla Wyczółkowskiego stanowiła niewyczerpane źródło inspiracji.

Tekst: Anna Król

Dzieł na wystawę użyczyli zarówno prywatni kolekcjonerzy jak i muzea polskie: Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Okręgowe im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Mzeum Okręgowe w Suwałkach, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Śląskie w Katowicach.

Opracowanie graficzne katalogu towarzyszącego wystawie: Rafał Sosin
Idea, scenariusz i aranżacja plastyczna: Anna Król
Koordynator wystawy w Stalowej Woli: Beata Nowak-Żurawska

Wyczół. Malarstwo i grafika Leona Wyczółkowskiego w 160. rocznicę urodzin Artysty
Wernisaż: 22 września 2012 roku
Wystawa potrwa do 2 grudnia 2012 roku
Muzeum Regionalne
ul. Sandomierska 1
Stalowa Wola

Dodaj komentarz