• 2012-09-13

Ujawnić niewidzialne – warsztaty fotografii otworkowej

14 września w Oświęcimiu rozpoczną się warsztaty fotografii otworkowej z Georgią Krawiec zatytułowane Ujawnić niewidzialne.

Warsztaty z Georgią Krawiec, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty z Georgią Krawiec, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od zarania swojego powstania fotografia kojarzona jest z utrwalaniem rzeczywistości, z prawdą obiektywną, z niepodważalnością tego, co zobrazowane. W czasach tak gwałtownego przyspieszenia życia codziennego, fotografia otworkowa przeżywa w ostatnich latach swój renesans. Ten archaiczny sposób fotografowania zmusza do kontemplacji i skupienia się nie tylko nad obrazem, ale też nad samym sobą i sensem tego, w jaki sposób żyjemy. Cechą szczególną obrazu fotografii otworkowej jest jego miękkość i czas, który jest odczuwalny na odbitkach, oraz niezwykła malarskość świateł i cieni.

Na warsztatach Ujawnić niewidzialne uczestnicy będą odkrywać drugą stronę fotografii, poszukiwać swojej własnej, osobistej rzeczywistości, odkrywać obrazy poza spektrum świata, a może też i poza spektrum światła widzialnego. Za pomocą intuicji, poprzez wizualny zapis procesów ulotnych, bez mikroskopu czy teleskopu, odkrywać będą tajemnicę miejsca. Poprzez utrwalone obrazy zbliżą się do fenomenów, w które wierzymy, które nas otaczają, ale których istnienie jest niedopowiedziane, a nawet nieudowodnione. Samodzielnie przygotują swoje aparaty otworkowe, które będą ich medium by Ujawnić niewidzialne.

Georgia Krawiec jest absolwentką wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Siegen (Niemcy). Od roku 2000 pracuje, jako niezależna artystka-fotograf, naucza fotografii eksperymentalnej, fotografii otworkowej oraz technik szlachetnych. Miała liczne wystawy indywidualne w Polsce i za granicami kraju. Jej prace można znaleźć w kolekcjach publicznych i prywatnych w Europie oraz w USA. Publikuje teksty o fotografii. Prowadziła wykłady autorskie m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, była członkiem Jury konkursów fotograficznych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, członkiem zarządu Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej oraz członkiem polsko-niemieckiej inicjatywy artystek SilesiaTopia. Georgia Krawiec żyje i tworzy w Warszawie.

Organizatorem warsztatów jest Akademia Athanor – zespół ludzi, którzy połączyli swoje zainteresowania, indywidualne uzdolnienia i niepowtarzalne osobowości, tworząc w ten sposób nową jakość na gruncie poszukiwań fotograficznych i wewnętrznego rozwoju. Prowadzą pracownię fotograficzną, graficzną, druku, cyjanotypii, biuro tłumaczeń i zajmują się organizacją imprez artystycznych.

Ujawnić niewidzialne - warsztaty fotografii otworkowej
Od 14 do 16 września 2012 roku
Oświęcim

Dodaj komentarz