• 2012-09-13

Filmy skandynawskie (nie tylko) dla dzieci w pięciu miastach

Od 15 do 18 września w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Wągrowcu potrwają przeglądy filmów skandynawskich dla dzieci (i nie tylko).

Przegląd filmów skandynawskich (nie tylko) dla dzieci (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd filmów skandynawskich (nie tylko) dla dzieci (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokazy odbędą się w warszawskim kinie Muranów, wrocławskim Helios Nowe Horyzonty, poznańskim kinie Muza i Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu. Przegląd trafi również do kina Forum w Białostockim Ośrodku Kultury (26-29 września 2012 roku).

Przegląd skandynawskich filmów prezentuje najlepsze tytuły z Danii, Finlandii i Szwecji, powstałe w ostatnich latach. Filmy reprezentowały swoje kraje na festiwalach filmowych, zdobywając liczne nagrody, wzbudzając uznanie widzów i krytyki filmowej. Siedem seansów, na które organizatorzy zapraszają dzieci z rodzicami, młodzież szkolną z nauczycielami, stanowi doskonały przykład tego, co w krajach spod znaku krzyża nordyckiego najlepsze – humor, zabawa konwencją, niezwykła strona wizualna, wspaniałe aktorstwo i pojawiające się w tle problemy społeczne, które sprowokują niejedną dyskusję.

Skandynawska kinematografia dla dzieci i młodych widzów jest zupełnym zaprzeczeniem tendencji obecnych w światowym kinie. Kraje skandynawskie po pierwsze podchodzą bardzo odpowiedzialnie i profesjonalnie do twórczości reżyserów tworzących z myślą o młodej publiczności, traktując ją jako równie ważną i integralną część kinematografii narodowej. Takie podejście kształtuje świadomych i krytycznych widzów już od samego początku. Po drugie jest to kino, które traktuje swoich widzów poważnie, dostarczając z jednej strony rozrywki, z drugiej – otwierając pole do dyskusji. To kino, które dotyka ważnych a czasem i trudnych tematów, podając je jednak w takiej formie, by trafiły do młodych widzów.

Przegląd filmów skandynawskich (nie tylko) dla dzieci
15-18 września 2012 r.
Kino Helios Nowe Horyzonty, Wrocław
Kino Muranów, Warszawa
Kino Muza, Poznań
Miejski Dom Kultury, Wągrowiec

26-29 września 2012 r.
Kino Forum
Białystok

Dodaj komentarz