• 2012-09-12

Zdjęcie nagrodzone w Montrealu

Film Zdjęcie w reżyserii Macieja Adamka otrzymał nagrodę Srebrnego Zenita podczas zakończonej 3 września 36. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu.

Kadr z filmu „Zdjęcie” (źródło: materiały prasowe producenta)

Kadr z filmu „Zdjęcie” (źródło: materiały prasowe producenta)

Zdjęcie zostało pokazane na festiwalu w Montrealu w ramach Międzynarodowego Konkursu Debiutów. Obraz Macieja Adamka otrzymał nagrodę Srebrnego Zenita. Najlepszym filmem w tej sekcji okazał się debiut Casadentro w reżyserii Joanny Lombardi z Peru. Brązowego Zenita otrzymała nowerska produkcja Into the dark w reżyserii Thomasa Wangsmo.

Do tegorocznej edycji MFF w Montrealu zakwalifikowało się ponad 430 filmów z 80 krajów. Oprócz Zdjęcia Macieja Adamka, znalazły się wśród nich również dwie inne polskie produkcje: Obława Marcina Krzyształowicza (Konkurs Główny) i etiuda studencka Jestem OK Tushara Prakasha (sekcja Focus on World Cinema).

Zdjęcie opowiada historię 17-letniego Adama, który po znalezieniu w domu starej fotografii swojej matki z obcym mężczyzną, stara się dowiedzieć, kto tak naprawdę jest jego ojcem. Film jest również opowieścią o pierwszej miłości, zdradzie i zetknięciu ze śmiercią. Reżyserem i autorem scenariusza jest Maciej Adamek. Scenariusz filmu Zdjęcie wygrał w 2006 roku polską edycję konkursu Hartley-Merrill (obecnie Script Pro) i zajął również III miejsce w światowym finale tego konkursu.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu jest jedynym na kontynencie północnoamerykańskim międzynarodowym festiwalem konkursowym, akredytowanym przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich.

Zdjęcie
Scenariusz i reżyseria: Maciej Adamek
Zdjęcia: Tomasz Michałowski
Obsada: Maciej Łagodziński, Karolina Gorczyca, Andrzej Chyra, Stanisława Celińska, Władysław Kowalski.

Dodaj komentarz