• 2012-09-12

Marina Gržinić i Aina Šmid w cyklu Parakino

15 i 16 września CSW Łaźnia w Gdańsku zaprasza na projekcję pt. Intermedialność obrazu i polityka poświęconą twórczości słoweńskich artystek Mariny Gržinić i Ainy Šmid.

Parakino: Marina Gržinić i Aina Šmid (źródło: materiały prasowe organizatora)

Parakino: Marina Gržinić i Aina Šmid (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marina Gržinić i Aina Šmid eksplorują zdecentralizowaną pozycję podmiotu ukazanego na wielu płaszczyznach; będąc Europejkami, mieszkankami Bałkanów, Słowenii, byłej Jugosławii, kobietami artystkami nurtu queer. Gržinić i Šmid pracują razem od 1982 roku na polu sztuki wideo. Współpracę rozpoczynały na undergroundowej scenie muzycznej byłej Jugosławii, łącząc ruch punkowy ze sztuką performensu, stworzyły razem ponad 40 artystycznych projektów wideo, filmów oraz licznych instalacji medialnych i wideo; wyreżyserowały wiele dokumentów wideo i produkcji telewizyjnych. Ironia gry sztuką pogłębia ich krytycznie naładowane sposoby przedstawiania uprzedmiotowywania i różnych form zależności. Ta ambiwalentna gra tożsamości, niekiedy sprzecznych ze sobą wartości, realizuje się przez dekonstrukcję, przywłaszczanie materiałów kultury masowej i mediów oraz krytykę narratywną. Artystki pracują razem na polu sztuki wideo od trzydziestu lat, zestawiając wspomnienia o komunistycznej przeszłości i jego symboliki ze sprzecznościami warunków post-socjalistycznych, angażując się przy tym w krytykę hegemonii Zachodu i globalnego kapitalizmu.

Marina Gržinić jest artystką i profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, pracuje również w Instytucie Filozofii ZRC SAZU Slovenian Academy of Science w Lubljanie.

Aina Šmid jest artystką oraz edytorem magazynu designu, wykłada historie sztuki w Lubljanie.

Katarzyna Kosmala jest profesorem kulturoznawstwa i sztuki nowych mediów na University of the West of Scotland, w Wielkiej Brytanii, współpracuje naukowo z Instytutem Gender Studies GEXcel na Linköping University i Örebro University w Szwecji oraz Fundacao Getulio Vargas w Rio de Janeiro. Jest kuratorką i krytykiem sztuki współczesnej, regularnie pisze teksty krytyczne o sztuce wideo i nowych mediach. Mieszka w Edynburgu.

Parakino: Marina Gržinić i Aina Šmid (źródło: materiały prasowe organizatora)

Parakino: Marina Gržinić i Aina Šmid (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz z Gdańska pojedzie do Glasgow do Wielkiej Brytanii, gdzie w ramach multimedialnej imprezy Translating Russian and East European Cultures zostanie zaprezentowany w Centre for Contemporary Arts w dniach 28-29 września.

Intermedialność obrazu i polityka: Retrospektywny pokaz wideo-art 30 lat działalności twórczej słoweńskich artystek Mariny Gržinić i Ainy Šmid
15 września 2012 r., godz. 18.00 – wernisaż pokazu oraz rozmowa kuratorki Katarzyny Kosmali z artystką Mariną Gržinić
16 września 2012 r., godz. 12.00-18.00  – pokaz filmów
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk

Dodaj komentarz