• 2012-09-11

Wystawa Roman Polański. Aktor. Reżyser podczas Festiwalu Polskich Filmów w Toronto

Dzięki uprzejmości oraz zaangażowaniu organizacyjnemu Konsulatu Polskiego w Toronto oraz Festiwalu Polskich Filmów EKRAN, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wystawa Roman Polański. Aktor. Reżyser będzie jednym z głównych wydarzeń kulturalnych jesieni w Toronto. Wystawa zostanie zaprezentowana w galerii sztuki L Space Gallery od 11 września 2012 r. jako zapowiedź Festiwalu Polskich Filmów w Toronto. Jej prezentacja przypadnie również na czas trwania jednego z największych na świecie festiwali filmowych – Toronto International Film Festival (blisko 300 000 sprzedanych biletów na filmy w zeszłorocznej edycji festiwalu) oraz imprezy Cultural Days, w trakcie której odbywa się tysiące imprez mających na celu prezentację kulturalnego dorobku Kanady.

Roman Polański. Aktor. Reżyser, plakat (źródło: materiały prasowe)

Roman Polański. Aktor. Reżyser, plakat (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie postać Romana Polańskiego ukazana jest poprzez prezentację zdjęć, werków, fotosów z filmów, które reżyserował i w których wystąpił jako aktor. To wyjątkowy zbiór archiwaliów pochodzących z archiwum Romana Polańskiego, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi od przyjaciół Reżysera, w tym m. in.. od Andrzeja Wajdy, Andrzeja Kostenki, Gene Gutowskiego, Leopolda Rene Nowaka.

Szczególnie ciekawe wydają się zaprezentowane na wystawie zdjęcia z planów, które ukazują Romana Polańskiego przy pracy, poczynając od etiud nakręconych w szkole filmowej i kończąc na najnowszych produkcjach. Ich autorami byli i są m.in. wspaniali operatorzy – Jerzy Lipman, Andrzej Kostenko, Witold Sobociński, Andrzej Kondratiuk czy znakomici fotosiści – Guy Ferrandis, Piotr Bujnowicz

Na wystawie będzie można obejrzeć również fotografie Romana Polańskiego jako aktora, który bardzo wcześnie objawił swój wielki talent. Mając 14 lat występował już w audycjach radiowych dla dzieci, stawiał też wówczas pierwsze kroki na teatralnej scenie. W późniejszych latach sam wielokrotnie próbował sił jako aktor filmowy. Grywał we własnych filmach poczynając od etiud nakręconych w łódzkiej szkole filmowej czy w filmach fabularnych takich jak: Lokator i Nieustraszeni pogromcy wampirów. Grywał epizody u swoich kolegów reżyserów m. in. u Andrzeja Wajdy ( Pokolenie, Lotna, Niewinni czarodzieje, Samson), Andrzeja Munka (Zezowate szczęście), Janusza Morgensterna (Do widzenia do jutra). Często występował jako aktor u innych słynnych reżyserów na świecie. Zagrał m. in. w Czystej formalności Giuseppe Tornatore u boku Gerarda Depardieu, w filmie Michela Blanca Wielkie zmęczenie, w Godzinach szczytu 3 Bretta Ratnera czy Cichym chaosie z 2008 roku Antonio Luigi Grimaldiego. Ostatnim filmem fabularnym w Polsce, w którym wystąpił, była niezapomniana rola Papkina w Zemście Andrzeja Wajdy, która okazała się jego wielkim sukcesem aktorskim.

Uzupełnieniem tej części ekspozycji będzie prezentacja multimedialna z wybranymi aktorskimi epizodami filmowymi Romana Polańskiego.

Jest to kolejna prezentacja wystawy za oceanem, jednak pierwsza na kontynencie północno amerykańskim. Do tej pory ekspozycja poświęcona jednemu z najwybitniejszych polskich twórców filmowych została zaprezentowana podczas trwania Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rio de Janeiro oraz w Sao Paulo. W trakcie tournee europejskiego odwiedziła do tej pory Niemcy ( Muzeum Filmu w Duesseldorfie, Berlin prezentacja podczas 60 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale), Wielką Brytanię (podczas 8 Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA w Londynie) , Czechy (17 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Febiofest oraz retrospektywy Romana Polańskiego w Pradze), Węgry oraz Belgię, gdzie była prezentowana we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi, w jednej z najbardziej cenionych galerii sztuki Bozar w Brukseli. Prezentacja ta odbyła się w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie.

Kuratorzy wystawy:
Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
Opracowanie plastyczne wystawy: Witold Wódka
Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi

Dodaj komentarz