• 2012-09-11

Prezentacja książki dr. Emila Brixa w MCK

12 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się prezentacja książki dr. Emila Brixa Z powrotem w Europie Środkowej.

Z powrotem w Europie Środkowej, Emil Brix (źródło: materiały prasowe)

Z powrotem w Europie Środkowej, Emil Brix (źródło: materiały prasowe)

Kolejny tom wydawanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury serii Biblioteka Europy Środka. Książka zawiera szkice i eseje Emila Brixa, Ambasadora Republiki Austrii w Londynie, Pierwszego Konsula Generalnego Republiki Austrii w Krakowie, historyka i intelektualisty, współautora (wraz z Erhardem Buskiem) głośnej książki Projekt Mitteleuropa opublikowanej w roku 1986, w szczycie tzw. boomu środkowoeuropejskiego lat 80.

Tematyka zebranych w tomie esejów koncentruje się na oddziaływaniu tradycji i pluralizmu na wspólne życie mieszkańców Europy Środkowej i całego kontynentu począwszy od schyłku monarchii habsburskiej, na współczesnych kwestiach sąsiedzkich kończąc. Teksty powstały na przestrzeni ponad dwudziestu ostatnich lat, dają wgląd w możliwości i potrzebę ponownego odkrywania kulturowej tożsamości Europy z perspektywy skutecznego przezwyciężenia różnic Wschodu i Zachodu.

Dlaczego akurat książka o Europie Środkowej? Aby móc zrozumieć, jakie znaczenie miało pokojowe zjednoczenie Europy, a więc to, co wydarzyło się po roku 1989, należy koniecznie wiedzieć, jaką rolę odegrali mieszkańcy tej części Europy, cały ten region w wydarzeniach sprzed i po 1989 roku. Zniesienie żelaznej kurtyny dał nam szansę na nowy początek, ale czas transformacji to długi okres nie tylko dla państw wchodzących w skład Układu Warszawskiego, ale również dla takich państw jak Austria, znajdujących się po zachodniej stronie żelaznej kurtyny. (…) Austria musiała również wyciągnąć nauki z zakończenia podziału Europy; i nauki takie wyciągnęła. Dla austriackiej tożsamości zmiana orientacji ukierunkowanej na Zachód co zresztą było koniecznością po zakończeniu II wojny światowej – ku Europie Środkowej była procesem trudnym do przedstawienia dla społeczeństwa austriackiego. W moich rozważaniach zastanawiam się także nad tym, jakie miejsce w tym nowym świecie europejskim może zająć Polska.

dr. Emil Brix

Patronat medialny MCK: TVP Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Karnet, Cracow-life/e-krakow, The Krakow Post, Polski Portal Kultury O.pl, www.krakow.pl, e-splot, krakow24.tv, Herito

Z powrotem w Europie Środkowej
Prezentacja książki dr. Emila Brixa
Wydanej w serii Biblioteka Europy Środka pod redakcją prof. Jacka Purchli

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
12 września, godz. 19.00
Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków,
Rynek Główny 25, sala POD KRUKI

Dodaj komentarz